Folinik asitin koloretik etkisi
Choloretic effect of folinic acid
- Tez No: 102895
- Danışmanlar: PROF.DR. BAHATTİN KORUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET AMAÇ: Rekürren mide kanserli hastalarda uygulanan 5-fluoraouracil ve folinik asit sonrasinda ilginç bir fenomen olarak hastalarda sarılığın azalması ve karaciğer fonksiyonlarında düzelme gözlemlenmiştir. Bu fenomenin mekanizmasını araştırmak ve folinik asitin koloretik etkisini ispatlamak amacı ile yapılan bir çalışmada kateterize edilmiş raflarda introperitoneal folinik asitin ratlarda hem safra volümünü hem de safra asiti konsantrasyonunu arttırdığı tespit edilmiştir. Biz bu klinik çalışmada folinik asitin koloretik etkisini ispatlamaya çalıştık. METOD: Kolestatik sarılığı olan ve kateterize edilmiş hastalar da safra volümleri ölçüldü. Folinik asit öncesi ve sonrası safra volümleri karşılaştırıldı. SONUÇLAR: Folinik asit uygulanması sonrasında safra volümünde bir artış tespit edilmedi. SONUÇ: Kateterize ratlarda yapılan ve intraperitoneal folinik asit uygulanması ile hem safra volümü hem de safra asiti konsantrasyonunda artış tespit edilen çalışmaya rağmen biz yaptığımız klinik çalışmada folinik asit uygulanmasının ardından safra volümünde bir artış tespit edemedik. 25
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACKGROUNDS/AİMS: İn the chemotherapy of recurrent gastric cancer with 5-fuorouracil and folinic acid, an interesting phenomenon the reduction of jaundice and improvement of liver function was observed, in a study which was aimed to invastigate the mechanism of this Phenomenon it was comfirmed that in catheterized rats intraperitoneal administration of folinic acid increased both bile volume and total bile acid production. In this clinic study we aimed to comfirm the choleretic effect of folinic acid. METHODOLOGY: in catheterized patients with cholestatic joundice bile was collected. Following folinic acid administration bile volumes before and after folinic acid administration was compared. RESULTS: Bile volume did not change following folinic acid admnistration. CONCLUSIONS: Despite the study made in catheterized rats and comfirmed increase in both bil volume and total bile acid production following folinic acid administration, in our clinic study bile volume did not change following folinic acid administration. 24