Manyetik rezonans görüntüleme ile aktif multipl skleroz plaklarının belirlenmesinde manyetizasyon transfer tekniğinin etkinliğinin araştırılması
Evaluation of the effectiveness of the magnetization transfer technique in detection of the active multiple sclerosis plaques with magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 102896
  2. Yazar: ÖMER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDÜLHAKİM COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada aktif MS plaklarının belirlenmesinde manyctizasyon transfer (MT) tekniğinin etkinliği araştırıldı ve sonuçlar konvansiyonel spin eko (SE) görüntülerle karşılaştırıldı. Çalışmaya Şubat 2001 -Eylül 2001 tarihleri arasında Poser kriterlerine göre klinik olarak kesin MS tanısı almış, yaşları 19 ile 50 (ortalama 34.3±6.6) arasında değişen 31 kadın 15 erkek olgu dahil edildi. Bütün olgulara aktif plak araştırılması için MR 1.5 -T gücünde süperkondüktif MRG cihazıyla inceleme yapıldı. İntravenöz yolla tek doz (0. 1 mmol/kg) gadolinyum öncesi ve sonrası aksiyel planda MT' li ve MT'siz Tl -A SE görüntüler elde olundu. Tl -A SE MT görüntüler 800 Hz off-resonans pulsu uygulanarak elde edildi. Sekans sırası rastgele belirlendi. Her iki sekansla elde edilen görüntülerde kontrastlanan plakların sayıları, lokalizasyonlan, kontrast - gürültü oranları (C/N) ve alanları karşılaştırıldı. Otuzbir olguda bir veya daha fazla plakta kontrastlanma tespit edildi. MT tekniği ile elde edilen görüntülerde 156 plakta kontrastlanma tespit edildi. Konvansiyonel Tl -Agörüntülerde ise yalnızca 92 plakta kontrastlarıma tespit edildi. Kontrastlarıma gösteren 64 plak sadece MT pulslu görüntülerde izlendi. MT pulslu görüntülerde konvansiyonel T I -A görüntülere göre 31 olgunun 25'inde daha fazla, altısında eşit sayıda kontrastlanan plak izlendi. Kontrastlanan plakların 80'i (%51.2) periventriküler beyaz cevherde idi. MT pulslu görüntülerde C/N oranında %101, kontrastlanan plakların toplam alanında ise %23.4 artış saptandı. Bu sonuçlara göre MT tekniği kontrastlanan MS plaklarında C/N oranını yaklaşık iki katına çıkartarak aktif plak sayısını ve görülebilirliğini artırmakta ve yüksek doz kontrast madde kullanılmasını gereksiz kılmaktadır. Sonuç olarak atak düşünülen MS hastalarında MT rutin olarak incelemeye eklenmelidir. 58
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the efficacy of magnetization transfer (MT) was assessed in determining active MS plaques by magnetic resonance imaging (MR) and the results were compared with spin-echo images. Forty-five patients (31 female and 15 male) with clinically definite MS (Poser criteria) were entered into the study. The patients were examined between February 2001 and September 2001. The patients ages ranging from 19 to 50 (mean 34.3±6.6) years old. All patients underwent MR imaging to assess the presence of active plaques. MR imaging was performed using a 1.5-T superconductive system. Tl-W SE axial images were obtained with and without MT techniques before and after intravenous administration of single dose (0. 1 mmol/kg) gadolinium. Tl-W SE MT images were obtained using 800 Hz off-resonance pulse. The sequences were acquired randomly. 59The numbers, localizations, contrast- noise rates (C/N) and areas of contrast-enhanced plaques were compared through images obtained in both sessions. Contrast enhancement in one or more plaques was found in 31 patients. Although contrast enhancement was determined in 92 plaques through conventional Tl-W images, MT revealed 156 plaques. Sixty-four contrast-enhanced plaques were determined only through MT pulse images. Although MT images showed more number of plaques than conventional T1W images in 25 of 31 patients, 6 of 31 patients revealed the same number of lesions. Eighty (%51.2) of the enhanced plaques were in pre ventricular white matter. It was observed that there was an increase of 101% in C/N rate of the images with magnetization transfer pulse and 23.4% in the total area of contrast enhanced plaques. These results indicate that MT technique approximately doubles C/N rate in contrast- enhanced MS plaques; increases the number of active plaques and their visibility; and makes it unnecessary to use contrast material in high doses. We suggest that magnetization transfer technique should be routinely used in MS patients diagnosed to have active MS. 60