Beta human koryonik gonadotropin seviyeleri 5000 MIU/ML'den yüksek tubal ektopik gebelik tedavisinde modifiye multidoz metotreksat tedavisinin yeri
The modified multidose methotrexate in tubal ectopic pregnancy treatment with beta human corionic gonadotropin levels higher than 5000 MIU/ML
  1. Tez No: 704451
  2. Yazar: CİHANGİR YİRMİBEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu retrospektif kohort çalışmada, kliniğimizde uyguladığımız modifiye multi doz metotreksat (MTX) tedavi protokolünün etkinliği ve yan etki profillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu bilimsel araştırma, Eylül 2017 ve Ağustos 2021 yılları arasında ektopik gebelik nedeniyle tek doz, çift doz ve multi doz protokolleri ile MTX tedavisi uygulanan hastalar üzerinde retrospektif kohort bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmaya kliniğimize başvuran veya refere edilen, hemodinamik instabilite belirtileri göstermeyen ektopik gebelik hastaları dahil edilmiştir. Tüm hastalar MTX' in olası yan etkileri, başarısızlık riski ve kullanılan yöntem ile ayrıntılı olarak bilgilendirilmiştir. Tüm hastalardan tedavi öncesi yazılı onam alınmıştır. Kliniğimizin ektopik gebeliklerde standart MTX protokolleri uygulanmış olup, hastaya uygulanan protokol hastaya göre bireyselleştirilerek belirlenmiştir. Tek doz MTX tedavisinde 1. günde hastaya 50 mg/m2 dozunda intramuskuler uygulama yapılmıştır. Bakılan serum β-hCG ölçümlerinde 4. Ve 7. gün değerleri arasında %15 ve üzerinde azalma varsa tedavi başarılı kabul edilip, hastalar haftalık β-hCG takibine alınmıştır. Çift doz MTX protokolünde hastalara 1. Ve 3. günde 50 mg/m2 dozunda intramuskuler uygulama yapılmış ve folik asit uygulanmamıştır. Takip ve yönetim tek doz protokolüne uygun olarak belirlenmiştir. Multi doz MTX protokolünde 1. günde hastaya 1 mg/kg dozunda intramuskuler uygulama yapılmıştır. MTX sonrası ardışık günlerde 0,1 mg/kg dozunda folinik asit uygulanmıştır. Multi doz MTX protokolü uygulanan hastalarda doz uygulama sayısı ve tedavinin kesilmesine, tedavi bireyselleştirilerek karar verilmiştir. Tedavi sırasında yan etki gelişen hastalarda tedavi kesilerek β-hCG takibine devam edilmiştir. Yan etkiler gerilediğinde ve 2 gün aralıklı ölçümlerde serum β-hCG değerinde düşme miktarı %15'ten az olduğunda multi doz MTX protokolüne devam edilmiştir. Tedavi β-hCG değerinin 5000 mIU/ml'nin altına inmesi durumunda kesilmiştir. MTX uygulanmasını takiben β-hCG değerinde %30'luk bir düşüş gözlendiğinde doz atlanmıştır. β-hCG değeri negatifleşen vii hastalarda tedavi başarılı kabul edilmiştir. Takip sırasında rüptür ve acil cerrahi girişim gerektiren hastalarda tedavi başarısız olarak kabul edilerek kayıt altına alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların yaş ortalaması 31.26±5.69 ve ortanca yaş 31.5 (19-47 aralığında) bulunmuştur. Hastaların %32,4'ünde (n=51) küretaj öyküsü, %11'inde (n=16) ektopik gebelik öyküsü, %7,6'sında (n=11) RİA öyküsü bulunmuştur. Tüm ektopik gebeliklerin %30,3'ünde (n=44) lokalizasyon belirlenemezken, %41,4'ü (n=60) sağ adneksiyel, %28,3'ü (n=41) sol adneksiyel yerleşimli bulunmuştur. Hastaların %38,6'sında (n=56) ultrasonda intraperitoneyal serbest mayi izlenmiştir (min=2 mm, max=70 mm). Hastaların %13,8'sinde (n=20) fetal yapı ultrasonda görülmüştür. Tek doz, çift doz ve multi doz MTX protokollerin başarı oranları sırayla %91,7, %72 ve %85 olarak bulunmuştur. Başarı oranları arasında anlamlı olarak istatiksel fark bulunmamıştır. Tek doz MTX protokolü uygulanan 5 hasta, çift doz protokolü uygulanan 7 hasta, multi doz MTX protokolü uygulanan 9 hasta başarısız kabul edilmiş ve hepsine tubal rüptür nedeniyle cerrahi işlem uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this retrospective cohort study, it was aimed to examine the efficacy and side-effect profiles of the modified multi-dose methotrexate (MTX) treatment protocol that we applied in our clinic. Materials and Methods: This scientific study was planned as a retrospective cohort study on patients who received MTX treatment with single dose, double dose and multi dose protocols due to ectopic pregnancy between September 2017 and August 2021. Ectopic pregnancy patients who applied or were referred to our clinic and did not show signs of hemodynamic instability were included in the study. All patients were informed in detail about the possible side effects of MTX, the risk of failure and the method used. Written informed consent was obtained from all patients before treatment. Standard MTX protocols were used in ectopic pregnancies of our clinic, and the protocol applied to the patient was determined by individualization according to the patient. In the first day of single dose MTX treatment, 50 mg/m2 intramuscular administration was applied to the patient. If there is a 15% or more decrease in serum β-hCG measurements between the 4th and 7th day values, the treatment was considered successful and the patients were followed up on weekly βhCG. In the double-dose MTX protocol, patients were administered intramuscularly at a dose of 50 mg/m2 on the 1st and 3rd days, and folic acid was not administered. Follow-up and management were determined in accordance with the single-dose protocol. In the multi-dose MTX protocol, 1 mg/kg intramuscular administration was applied to the patient on the 1st day. Folinic acid was administered at a dose of 0.1 mg/kg on consecutive days after MTX. The number of dose administrations and discontinuation of treatment in patients who underwent the multi-dose MTX protocol were decided by individualizing the treatment. In patients who developed side effects during the treatment, the treatment was discontinued and β-hCG monitoring was continued. The multi-dose MTX protocol was continued when the side effects regressed and the amount of decrease in serum β-hCG value was less than 15% in measurements with 2-day intervals. Treatment was discontinued if the β-hCG value fell below 5000 mIU/ml. The dose was skipped when a 30% decrease in β-hCG was ix observed following administration of MTX. Treatment was considered successful in patients with negative β-hCG values. During the follow-up, patients who ruptured and required emergency surgical intervention were considered unsuccessful and recorded. Results: The mean age of all patients included in the study was 31.26±5.69 years and the median age was 31.5 (range 19-47). A history of curettage was found in 32.4% (n=51) of the patients, a history of ectopic pregnancy in 11% (n=16), and a history of IUD in 7.6% (n=11). While the localization could not be determined in 30.3% (n=44) of all ectopic pregnancies, 41.4% (n=60) were found to be right adnexal and 28.3% (n=41) were found to be left adnexal. Intraperitoneal free fluid was observed on ultrasound in 38.6% (n=56) of the patients (min=2 mm, max=70 mm). Fetal structure was seen on ultrasound in 13.8% (n=20) of the patients. The success rates of single-dose, double-dose and multi-dose MTX protocols were found to be 91.7%, 72% and 85%, respectively. There was no statistically significant difference between success rates. 5 patients with single dose MTX protocol, 7 patients with double dose protocol, 9 patients with multi dose MTX protocol were considered unsuccessful and all of them underwent surgical procedure because of tubal rupture.