Palpe edilemeyen meme lezyonlarının sitolojik ve histopatolojik tanısında kullanılan yöntemlerin etkinliği
Efficacy of the cytologic and histopathologic diagnostic modalities in the nonpalpable breast lesions
  1. Tez No: 102894
  2. Yazar: SUAT CAN ULUKENT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAGIP ÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malignite olup erken evrede tanınması amacı ile tarama mammografi yöntemi tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarama mammografileri duyarlılığı çok yüksek ancak özgüllüğü nispeten düşük bir yöntemdir. Ele gelmeyen meme lezyonlan mammografinin yaygın kullanımı ile sayılan giderek artmaktadır. Çalişmamızda bu lezyonlara yaklaşım ve tanı yöntemlerinin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, prospektive olarak yapılan bu klinik çalışma, Aralık 1998-Kasım 2000 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim dalı ile Radyodiagnostik Anabilim dalı Mammografi ünitesinin ortak çalışması sonucu 60 ele gelmeyen lezyon sınıflandırılmış ve aynı anda mammografi / USG ile İİAB ve mammografi/ USG ile işaretlenerek açık biyopsi yapılmıştır. Sonuçta her iki yöntem arasında spesifisite, sensitivite, geçerlilik ve yararlılıkları açısından fark bulunamamıştır. Deneyimli radyolog ve sitopatolog olması koşulu ile ele gelmeyen meme lezy onlarının değerlendirilmesinde mammografi / USG ile İİAB 'sini önermekteyiz. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY reast cancer is the most common malignancy in our country. The widespread ioption of screening mammography has dramatically increased the number of symtomatic women presenting to surgical practices with normal breast examinations id mammographically detected abnormalities. Although the benefits of screening in îducing breast cancer mortality are clear, screening results in the detection of many enign abnormalities that would never have otherwise become clinically evident, lammography is a sensitive but nonspecific test. The intention of this study was to nd other acceptable alternatives to open excisional breast biopsies. In an 23 months eriod the efficiency of mammographically/ultrasonographically guided fine needle spiration biopsy was evaluated on 60 non-palpable breast lesions in 52 patients. The otologic diagnosis of the aspirates were compared with the results of the tissue îctions in the same patients who were evaluated and managed with needle >calization and excision at the same time. The sensitivity, specivity, validity and Eficiency of the test was found 100%. It was concluded that tammographically/ultrasonographically guided fine needle aspiration biopsy is an ffective and reliable diagnostic modality in non-palpaple breast lesions. 45