Servikal radikülopati ve / veya miyelopatilerde median uyarımlı kısa latanslı somatosensoryel uyandırılmış potansiyeller
- Tez No: 102961
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER US
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Radikûlopati, servikal bölgede en sık görülen patolojilerden birisidir. Tanısında elektrofizyolojik tetkikler ve spinal manyetik rezonans incelemesi sık kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı servikal radflcülopatilerde konvansiyonel elektromiyografi, F dalgası, H refleksi, median ve posterior tibial somatosensoryel uyandırılmış potansiyellerden oluşan nörofîzyolojik tetkiklerin tanısal değerini araştırmaktı. Klinik olarak radikûlopati semptom ve bulguları olan, spinal manyetik rezonans görüntüleme incelemesinde radikûlopati ve kök basısı saptanan 30 olgu çalışmaya alındı. Konvansiyonel elektrofizyolojik tetkik çalışması için 14 sağlıklı birey, uyandırılmış potansiyel çalışması için 15 sağlıklı bireyden oluşan iki ayrı kontrol grubu oluşturuldu. Otuz olgunun 12'sinde F dalga anormalliği (%40), 22 olgunun 17'sinde H refleks anormalliği (%81) bulunmuştur. İğne EMG' sinde hiçbir olguda akut denervasyon saptanmamış, 17 olguda kronik denervasyon görülmüştür (%57). Median SUP incelemesinde N9, Nil, N13, N20 pik, N9-N13 interpik latans farkı, N13-N20 interpik latans farkı kaydedilmiş ve 16 olguda diskopati ile uyumlu tarafla anormallik görülmüştür (%53). En sık görülen anormallikler sırasıyla kortikal N20 potansiyeli latans uzaması, N13 yanıt yokluğu, N13-N20 interpik latans farkı uzaması ve N13 potansiyeli latans uzaması olmuşlardır. Posterior tibial SUP incelemesinde ise 10 olguda anormallik bulunmuş (%33) ve bu olgularda kord basısı varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Radiculopathy is one of the most frequent pathologies of the cervical region. Electrophysiological studies and spinal magnetic resonance imaging techniques are frequently used in diagnosis of radiculopathy. The aim of our study was to investigate diagnostic reliability of conventional electromyography, F waves, H reflexes, median and posterior tibial somatosensory evoked potentials in the diagnosis of radiculopathy. Thirty cases who had signs and symptoms of clinical radiculopathy and cord compression with spinal cord magnetic resonance imaging findings were taken into our study. Two seperate control groups were formed; 14 healthy people for conventional electrophysiological studies and 15 healthy people for evoked potential studies. F wave abnormalities were found in 12 of 30 cases (40%), while H reflex abnormalities were found in 17 of 22 cases (81%). Acute denervation was not found in any of the cases in our study. Chronic denervation was seen in 17 cases (57%). N9, Nil, N13 and N20 peak and N9-N13 and N13-N20 interpeak latencies were evaluated in median SEP studies and 16 cases had abnormal findings at the discopathic side (53%). The most significant findings were cortical N20 potential latency abnormality, absence of N13 potential, N13-N20 interpeak latency and N13 latency abnormalities respectively. Ten cases were found to have abnormal findings consistent with cord compression in posterior tibial SEP studies (33%).