Servikal radikülopatili hastalarda yüksek yoğunluklu lazer terapinin klinik etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
Clinical effectiveness of high-intensity laser therapy in patients with cervical radiculopathy: Randomized controlled trial
- Tez No: 751357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN EYVAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Bu çalışmada, subakut-kronik servikal radikülopatili hastalarda, egzersiz ile kombine HILT'in, plaseboya ve tek başına egzersize kıyasla, ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine olan klinik etkinliğini kısa ve uzun dönemde araştırmaktır. Dizayn: Randomize, çift kör, plasebo kontrollü çalışma Gereç ve yöntemler: Çalışma, 18-65 yaş aralığında, 1 ay ve daha uzun süredir olan kol ağrısı ve/veya boyun ağrısı öyküsü, klinik değerlendirme ve servikal MRG bulguları servikal radikülopati ile uyumlu olan toplam 90 hasta dahil edildi. Hastalar üç tedavi grubuna randomize edildi. 1.grup HILT ve egzersiz, 2.grup sham HILT ve egzersiz, 3.grup sadece egzersiz tedavisi aldı. Hastalar, gonyometre ile servikal eklem hareket açıklığı, Vizüel Analog Skala (VAS) ile boyun ve koldaki ağrı şiddeti, Nöropatik Ağrı Anketi (NAA) ile nöropatik ağrı ve semptomların düzeyi, Servikal Radikülopati Etki Ölçeği (SREÖ) ile radiküler semptomların işlevselliğe etkisi, Boyun Engellilik İndeksi (BEİ) ile özürlülük durumu ve SF-36 ile yaşam kalitesi olmak üzere tedavi öncesi (T0), tedavi bitimi (T1: 4.haftada) ve tedaviden sonra 12.hafta (T2) toplam üç kez değerlendirildi. Çalışma tasarımı dahilinde hastalar ve değerlendirmeleri yapan araştırıcı, tedavi gruplarına karşı kördü. Bulgular: Çalışmayı tamamlayan 90 hasta, her grupta 30 hasta olmak üzere 1.grup HILT ve egzersiz, 2.grup sham HILT ve egzersiz, 3.grup sadece egzersiz tedavisi aldı. 90 hastanın 60'ı (%66,7) kadın; 30' u (%33,3) erkek olup yaş ortalaması 48,9±9,3 yıldı. Cinsiyet ve yaş açısından gruplar homojen dağılım gösterdi. Kol ve boyundaki ağrı şiddeti (VAS), nöropatik (NAA) ve radiküler ağrı (SREÖ) düzeyleri, boyun fonksiyonel özürlülük düzeyi (BEİ) her üç grupta da hem kısa dönemde hem uzun dönemde anlamlı iyileşme gösterdi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to investigate the clinical effectiveness of HILT combined with exercise on pain, functionality, and quality of life in the short and long term in patients with subacute-chronic cervical radiculopathy compared to placebo and singly exercise. Design: Randomized, double-blind, placebo-controlled study Material and methods: The study included 90 patients, aged 18-65 years, with a history of arm pain and/or neck pain for over 1 month, clinical evaluation and cervical MRI findings compatible with cervical radiculopathy. Patients were randomized to three treatment groups. Patients assigned into three groups and were treated with HILT plus exercise (HILT + EX), placebo laser plus exercise (PL + EX), and exercise alone in groups 1, 2, and 3, respectively. In each 3 groups consisted of 30 patients were treated five times a week for a period of 4 weeks. All participants were evaluated with respect to pain in the neck and arm (at rest, movement, and night) by visual analog scale, measurement of active range of motion of the cervical joint using a goniometer; the level of neuropathic pain by the Pain Detect; the effect of radicular symptoms on functionality with the Cervical Radiculopathy Impact Scale (CRIS); the disability status with the Neck Disability Index (NDI) and the quality of life with SF36. All evaluation parameters performed three times pre-treatment (T0), posttreatment (T1: at 4th week) and at the end of the treatment 12th week (T2). Within the study design, patients and the researcher who performed the assessments were blind to the treatment groups. Results: A total of 90 patients participated in this study, with a mean (SD) age of 48.9±9.3 years, 60 (66.7%) of them were women; 30 (33.3%) were male. The groups showed homogeneous distribution in terms of gender and age.