Gerilim tipi başağrısında serotonin ve yavaş dalga uyku aktivitesinin değerlendirilmesi
In Tension type-headache evoluation of serotonin and slow wave sleep activity
- Tez No: 102963
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH TALASLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmaya nöroloji polikliniğine başvuran gerilim tipi başağrısı tanısı alan hastalar seçildi. UBB'nin sınıflamasına göre GTB'sı olan olgulara Hamilton Depresyon Ölçeği uygulandı. Depresyonu bulunmayan hastalardan 15'inin 7'sine seçici serotonin gerialım inhibitörü bir ilaç olan sertralin günde 50 mgr akşam tek doz pozolojisi ile 8 hafta verildi. Onbeş hastanın 8 'ine ise aynı süre ile plasebo verildi. Çalışmamızda tüm hastalarda tedavinin başağrısı şiddetine etkisi ile birlikte yavaş dalga uykusunun ilaç alımı öncesi ve sonrası süresi kontrol grupları ile karşılaştırıldı. Bu amaçla hastalar tedavi öncesi ve sonrasında polysomnografik kayıtlama ve spektral analiz ile incelendi. Polysomnografik inceleme yapmadan önce Uyku Öncesi Soru Formu ve Epworth Uykululuk Testi her iki gruba uygulandı. Sonuç olarak sertralin tedavisinin başağrısında belirgin iyileşme sağladığı, yavaş dalga uyku peryod süresinde artış yaptığı gözlendi. Ancak uyku peryod süresinde bir değişiklik yapmadığı ortaya kondu. Spektral analize alınan 4 hasta ve 4 kontrol grubu arasında delta nispi band gücünde bir fark olmadığı gösterildi. Bu sonuçlar 8 haftalık kısa bir uygulama süresi olmasına rağmen GTB'nin tedavisinde seçici serotonin gerialım inhibitörünün etkin bir ilaç olduğu ve spektral analiz çalışmasında yavaş dalga uyku peryod süresinin DNBG'de istatistiksel olarak değişme gözlenmese de yavaş dalga uykusu üzerine olumlu bir artış yaptığım ortaya koymaktadır. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Patients with tension-type headache were included to this study who were admitted to the outpatient clinic of neurology in Erciyes University Hospital. Hamilton Depression Scala was performed on all patients with tension-type headache according to International Headache Committee Gasification. 7 of 15 nondepressive patients were given sertraline - a selective serotonin reuptake inhibitor - 50mg single dose in a day for 8 weeks. Remaining 8 patients were given placebo for the same duration. In our study the effect of sertraline on patients with tension-type headache were studied. For this purpose slow wave sleep characteristics were compared between treatment and placebo groups before and after sertraline usage. For the evaluation of slow wave sleep characteristics polysomnographic recordings and spectral analysis of electroencephalography technics were used on both sertraline and placebo groups. In this study sertraline was found benefical in patients with tension-type headache symptoms and increase the duration of slow wave sleep. But no change on sleep period were detected among these patients. At the end of the spectral analysis relative delta band power was found have no statistically significant difference between patient and placebo groups when compared. In conclusion it was shown that sertraline had benefical effect in patients with tension-type headache and increasing the duration of slow wave sleep. 42