Uykuda hemifasiyal spazm
Hemifacial spasm in sleep
- Tez No: 102968
- Danışmanlar: PROF.DR. ADİL ÇULCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Özet Hemifasiyal spazm (HFS), yüzün tek tarafında yedinci kraniyal sinirin uyardığı kaslarda, başlangıçta ilerleyici, istemsiz, düzensiz, klonik veya tonik hareketlerdir. Etyopatogenezinden fasiyal sinirin root entry zone (REZ)'da ektopik anatomik veya patolojik bir yapı tarafından basıya uğratılmasının sorumlu olduğuna dair yaygın bir kanaat vardır. Genel olarak, hareket bozuklukları başlığı altında toplanan hastalıkların frekans ve amplitüdleri uykuda azalmakta, çoğunlukla kaybolmaktadır. Ayrıntılı çalışmalar yapılmadığı halde HFS'm uykuda devam ettiğine dair savlar vardır. HFS'ın uykuda devam edip etmediğini saptamak, devam ediyorsa hangi evrelerde ne yoğunlukta görüldüğünü tespit etmek amacı ile on iki hemifasiyal spazm hastasına tüm gece uykusunda poligrafik çalışma yapılmıştır. Sözkonusu çalışmada EEG, EOG, submental EMG, her iki taraf frontalis, orbikülaris oküli, zigomatikııs ve orbikülaris oris kaslarından EMG kayıtları alınmıştır. Hastaların tümünde tonik ve klonik kasılmalar uykuda devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Hemifacial spasın (HFS) is characterized by initially progressive, involııntary, irregtılar, clonic ör tonic movements of muscles innervated by the seventh (facial) cranial nerve on öne side of the face. This movement disorder has been most freqııently attributed to compression of the facial nerve at the root entry zone by an ectopic anatomical ör pathological structııre. Most of the movement disorders are much diminished in frequency and amplitude in sleep. Althoııgh there are no fıırther studies, it is suggested that in HFS spasms continue during sleep. in order to find oııt vvhether HFS continues in sleep ör not, if so, which stages of sleep it occurs and what its intensity is, twelve patiens with HFS were conducted poyigraphic studies during ali night sleep. Polygraphic recordings included EEG, EOG,sııbmental EMG, and EMG of frontalis, orbicıılaris ocııli, zygomaticııs, orbicularis oris on both affected and ıınaffected sides. in ali patients the clonic and tonic activities continued during sleep.