Dirençli jüvenil myoklonik epilepsilerde yavaş ardışık transkranyal manyetik stimulasyon kullanımının klinik ve EEG üzerine etkileri
Effects of low frequency repetitive transcranial magnetic stimulation on clinical and EEG findings in patients with drug resistant juvenile myoclonic epilepsy
- Tez No: 503965
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA CANDAN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronörofizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tedaviye dirençli jüvenil myoklonik epilepsi (JME) olgularında yavaş ardışık transkranyal manyetik stimulasyonun (rTMS) kortikal uyarılabilirlik, nöbet sıklığı ve elektroensefalografi (EEG) üzerine etkilerinin araştırılması planlandı. Çalışmaya ILAE (International League Against Epilepsy– Uluslararası Epilepsi ile Savaş Ligi) 1989 sendrom ,2010 ve 2017 nöbet sınıflamasına göre JME tanısı almış ve tedaviye dirençli hastalar dahil edildi. Yedi kadın 3 erkek toplam 10 hasta çalışmaya alındı. 'Transcranial manyetik stimulation adult safety screen' (TASS) güvenlik koşullarına uygun yuvarlak sarmal ile vertekse birbirini izleyen 5 gün %120 Aktif motor eşik (AMT) şiddetinde 0,2 Hz 1000 pulse uygulandı. Hastaların 8'inde 3 ay sonra manyetik sarmal vertekse dik yerleştirilerek 5 gün süreyle aynı sayı ve frekansta sahte rTMS uygulaması yapıldı. rTMS uygulaması bitiminde ve takip eden 1.ve 2. hafta ve 1. ve 2. ayların sonunda EEG incelemeleri yapıldı. rTMS öncesinde ve 5.günün sonunda İstirahat motor eşiği (RMT), aktif motor eşik (AMT) ve sessiz periyod kaydı yapıldı. Gerçek ve sahte uyarım öncesi ve sonrasında AMT ve RMT değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Gerçek uyaran verildiğinde kortikal sessiz süre değerlerinde istatistiksel anlamlı artış saptandı. Beşinci günde kortikal sessiz süresinin (CSP) uzaması intrakortikal inhibisyon mekanizmalarının artmasının bir sonucu kortikal eksitabilitenin azaldığının bir göstergesi olabilir. İstatistiksel karşılaştırma yapacak yeterlilikte olmamakla birlikte vaka bazında değerlendirdiğimizde 5 hastamızda 1. hafta ve 1. aydaki interiktal deşarj (İED) süreleri kısalmıştı. Geri kalan 5 hastamızda ise İED sıklığı yoğun olmadığı için EEG'ler arasında anlamlı fark izlenmedi. Gerçek uyarımdan sonra %30-50 gibi değişen oranda nöbet sıklığında azalma saptandı. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası değerlendirilen yaşam kalite anketlerinde tedavi ile anket puanlarında istatistiksel anlamlı yükselme vardı. Sonuç olarak dirençli JME li küçük bir grupta 5 gün boyunca 0,2 Hz rTMS tedavisi ile nöbet sıklığı azalmış ve CSP uzamıştır.Bu gruptaki yaşam kalite ölçeklerindeki belirgin artış da cesaret vericidir.rTMS dirençli JME tanısı almış ve bilinen tedavilere yanıtsız olgularda bir tedavi seçeneği olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effects of low frequency repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) on cortical excitability, seizure frequency and EEG findings in patients with drug-resistant juvenile myoclonic epilepsy (JME). Ten drug-resistant patients (seven female, three men) diagnosed as JME according to the ILAE classification (1989 syndrome and 2010 and 2017 seizure) were enrolled into the study. rTMS was delivered through a circular coil over the vertex in accordance with TASS conditions. Each subject received 5 sessions of rTMS at a frequency of 0.2 Hz. One rTMS session consisted of 1000 pulses. The intensity of stimulation was set at 120% AMT. Five more sessions were applied to 8 of 10 patients after 3 months under the same conditions except that the coil was placed vertically to the vertex. Electroencephalography (EEG) was recorded at the end of rTMS sessions as well as at the end of the following first and second weeks, and first and second months. RMT, AMT and CSP recordings were done before rTMS and at the end of Day 5. There were no significant differences between the before and after AMT and RMT values of real and sham stimulations. Increased CSP duration with real stimulation was found to be statistically significant. Increased CSP duration on the fifth day may be attributed to decreased cortical excitability which is the result of increased intracortical inhibition mechanisms. IED durations were shortened in 5 patients at the end of 1st week and 1st month. There were no significant differences within the EEG findings among the other 5 patients in terms of IED density. Seizure frequency was found to be decreased in varying degrees in 30- 50% of the patients on real stimulation application. The life quality assessment scores of the patients were significantly increased after the treatment. In this study, as a summary, seizure frequencies decreased and cortical silent periods increased with 5 day treatment of 0.2 Hz rTMS in a small group of resistant JME patients. The significant increase in the quality of life scales in this group also seemed to be encouraging. These can be concluded that rTMS should be considered as a treatment option for JME patients resistant to the conventional treatment measures.