Lateral destekli İbn-i Sina korselerinin stabilitesinin cybex ile karşılaştırılmalı ölçüm ve klinik uygulamalarımız
The Clinical results of the lateraly supporting ibn-i Sina braces with the comparison of jewet with cybex unit
  1. Tez No: 102976
  2. Yazar: ONUR POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ KEMAL US
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Spinal korselerin kullanımları bindoküzyüzlü yılların başlarına rastlamaktadır ve o günden, bu güne kullanım alanları gittikçe artmatadır. Hekimler tarafından en çok kabul gören korseler, Milwaukee, TLSO,Boston, Charleston, Jewett'tir. Bu korselerden özellikle Jewett, vertebra kırıklarında, uygun endikasyonda en sık kullanılanıdır. Bu tezde yapmış olduğumuz çalışmada, Jewett korsesi ile kliniğimizde uygulamaya konulan Lateral Destekli İbn-I Sina korsesi karşılaştırılmış, klinik uygulama sonuçları ile istatistiki değerler ortaya konmuş ve stabilite, kullanım rahatlığı açısından kliniğimizde uygulanan korsenin daha anlamlı sonuçlar ortaya koyduğu görülmüştür. 28
Özet (Çeviri)
The clinical results of the Lateraly Supporting Ibn-I Sina brace with the comparison of Jewett: Spinal braces were used at the beginning of the 20th century. The usage of them became larger and larger. The braces which accepted by the orthopedic surgeon were Milwaukee, TLSO, Boston, Charleston and Jewett. Especially, in vertebrae fractures, the usage of Jewett has been more popular than the others. In my thesis, the clinical research and the statistic values were compared between Jewett and Lateraly Supporting Ibn-I Sina braces. The result was more succesfull with the stability and the comfort of usage against Jewett. 29