Lateral nazal osteotomili ya da lateral nazal osteotomi olmaksızın yapılan cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme (CDHMG)) sonrası oluşan iskeletsel ve dental değişikliklerin karşılaştırılması
Comparison of skeletal and dental changes occurring after surgical assisted rapid maxillary expansion (SARME) with or without lateral nasal osteotomy
  1. Tez No: 747828
  2. Yazar: BETÜL KIRMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT TEKİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Diş) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Maksiller transversal yetmezlik (MTY) sık görülen bir problemdir. MTY'nin tedavisinde genç hastalarda hızlı maksiller genişletme (HMG), büyüme gelişimi tamamlanan hastalarda ise cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme (CDHMG) uygulanmaktadır. Cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme (CDHMG) prosedürü distraksiyon osteogenezinin bir türüdür. Bu prosedürde, genişlemeye karşı direncin yüksek olduğu piriform rim, zigomatik buttress, midpalatal sutur ve pterygoid plaka gibi alanlara kortikotomiyi takiben damağa yerleştirilen aygıtlar kullanılarak genişletme uygulanır. Literatürde farklı osteotomiler ve farklı aygıtlar kullanılarak yapılan pek çok çalışma mevcuttur. Ancak lateral nazal osteotomilerin maksiller genişletme için etkinliğini inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu anlamda çalışmamız ilk olma özelliğindedir. Bu çalışmanın amacı; büyüme gelişimi tamamlanan bireylerde MTY varlığında lateral nazal osteotomi ile birlikte yapılan CDHMG ile lateral nazal osteotomi olmaksızın yapılan CDHMG sonrasında iskeletsel ve dental olarak meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesidir. Çalışmamıza MTY tanısı konmuş ve CDHMD uygulanmış 16 hasta dahil edildi. Hastalar lateral nazal osteotomi yapılan deney grubu ve lateral nazal osteotomi yapılmayan kontrol grubu olmak üzere iki farklı gruba ayrılmıştır. Hastalardan cerrahi öncesi ve pekiştirme tedavisinden hemen sonra alınan konik ışınlı bilgisayarlı tomografilerde dental, iskeletsel ve dentoalveoler ölçümler yapıldı. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile incelendi. İkili gruplara göre normal dağılan verilerin karşılaştırılmasında Bağımlı iki örnek t testi ve normal dağılmayan verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Maxillary transversal discrepancy (MTD) is a common problem in the population. In the treatment of MTD, rapid maxillary expansion is applied in young patients, and surgical-assisted rapid maxillary expansion is used in patients whose growth development is completed. The surgical-assisted rapid maxillary expansion(SARME) procedure is a form of distraction osteogenesis. In this procedure, corticotomy is performed on areas where resistance to enlargement is high, such as the pyriform rim, zygomatic buttress, midpalatal suture, and pterygoid plate. After this corticomy procedure, expansion is performed using expansion devices placed on the palate. There are many studies in the literature using different osteotomies and different devices. However, no study has been found examining the effectiveness of lateral nasal osteotomies for maxillary expansion. In this sense, our study is the first in the literature. This study aims to evaluate the skeletal and dental changes after SARME is performed with lateral nasal osteotomy and SARME without lateral nasal osteotomy in the MTD in individuals with complete growth development. Our retrospective study included 16 patients diagnosed with maxillary transversal discrepancy based on clinical and radiographic data and treated with SARME in our faculty. The patients were divided into two different groups, the experimental group with lateral nasal osteotomy and the control group without lateral nasal osteotomy. The data obtained as a result of measurements made on cone-beam computed tomography images taken preoperatively and after removal of the expansion device in all patients were analyzed with IBM SPSS V23. The conformity to the normal distribution was evaluated using the Shapiro-Wilk test. The dependent two-sample t-test was used to compare the normally distributed data according to the paired groups, and the Mann-Whitney U test was used to compare the non-normally distributed data.