Tip 1 diabetes mellitus hastalarında erken dönemde görülen nörofizyolojik değişikliklerin saptanması
Electrophysical findings in early type II diabetic patients
- Tez No: 102977
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER US
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nöroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Neurology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrodiagnostik Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
1. ÖZET Bu çalışmanın amacı, nöropati semptomları olmayan Tip 1 diabetik hastalarda elektrofizyolojik verileri incelemektir. Diabet süresi 1 yıldan az, 12-38 yaş arasında 30 diabet hastası ve yaş açısından eşleştirilmiş 14 kontrol vakası çalışma kapsamına alınmıştır. Geniş somatik sinir liflerinin fonksiyonunun değerlendirilmesi için sinir ileti çalışmaları, otonomik sinir liflerinin değerlendirilmesi için sempatik deri cevabı çalışılmıştır. Hasta ve kontrol grubu arasında önemli farklılık saptanmıştır. Nöro fizyolojik olarak subklinik nöropati, hastaların %96.6'sında kaydedilmiştir. Anormal bulgular, alt ekstremitelerde hakimiyet göstermiştir. Hastaların % 93.3'de somatik motor geniş liflerde, % 90'da somatik duysal liflerde, %80'de sempatik liflerde bozulmayı düşündüren bulgular saptanmıştır. En yüksek oranda anormallik sural sinirde, takiben peroneal, tibial, median, ulnar motor sinirler, median ve ulnar duysal sinirlerde kaydedilmiştir. Çalışmamızda en sensitif elektrofizyolojik parametreler, üst ekstremitelerde distal latans, alt ekstremitelerde ileti hızı, F dalgası latansı ve F dalgası ileti zamanıdır. Hastalarda sempatik deri cevabı, ellerde %23.3, ayaklarda %76.7 oranında anormallik göstermiştir. HBalc düzeyi ile peroneal ve oosterior tibial sinirlerin motor ileti hızları ve minimum F latansları anlamlı arasında anlamlı korelasyon mevcuttu.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY ELECTROPHYSIOLOGICAL FINDINGS IN EARLY TYPE I DIABETIC PATIENTS The aim of this study was to investigate electrophysiological data in type 1 diabetic patients without neuropathy symptoms. Thirty diabetic patients, 12 to 38 years old with a duration of diabetes of less than 1 year, and 14 age-matched healthy control subjects were included in this study. The evaluation of large somatic nerve fibre function was performed by conventional nerve conduction studies, and autonomic nerve fibre functions by sympathetic skin response assessment. A significant difference was established between the healthy and the diabetic group. Neurophysiologically determined subclinical neuropathy was found in 96.6% of type 1 diabetic patients. The majority of abnormal recordings were found on the lower limbs. The dysfunction of the somatic motor large nerve fibre type was recorded in 93.3% of patients, somatic sensory large in 90%, and sympathetic in 80%. We detected sural nerve to have the highest abnormality, followed by peroneal, tibial, median, ulnar motor nerves and median, ulnar sensory nerves respectively. In our study, the most sensitive electrophysiological parameters were distal latency in upper extremities, conduction velocity, F-wave latency, F-wave conduction time in lower extremities. The sympathetic skin response showed abnormalities in 23.3% on the hand, 76.7% on the foot of the patients. The levels of HbAlc were significant correlated with motor conduction velocities and minimum F wave latencies of peroneal and posterior tibial nerves.