Çipura (Sparus aurata L.,1758) balıklarının mevsim dışı yumurtlattırılması üzerine bir çalışma
- Tez No: 10297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET HOŞSUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
- 77 - VI- ÖZET Bu çalışmada Akdeniz Bölgesi balıklarından çipuranın (Sparus aurat) yumurta periyodunun ileriye kaydırılması üzerine çalışılmıştır.Dekalaj sırasında 3 adet tank kullanılmıştır. Bu tankların hacmi 2 m tür. Kullanılan üç tanktan biri olan DI tankındaki toplam anaç sayısı 5 tir. Bunlardan iki tanesi erkek (Ort.Ağ. 733 gr. ) üç tanesi dişidir (Ort.Ağ. 1537 gr. ).Anaçlardan toplam 1.956.720 adet yumurta alınmıştır (424.452 adet/kg). Alman döllenmiş yumurta sayısı 1.452.560 adettir (315. 088 adet/kg). Bu bu sayı toplam yumurtaların % 75 lik kısmıdır. Larva çıkışı 1.185.550 adettir (257.170 adet/kg). Su da toplam döllenmiş yumurtalar in % 81 lik kısmıdır. Bu tanktaki çalışma 25 Ekim 1989 ile 25 Aralık 1939 arasında sürmüştür. Bu periyot içinde yumurtlama 27 Kasım 1989 ile 24 Aralık 198 9 arasında 27 gün sürmüştür. Bu tankta yumurtlama periyodu 15 gün ileriye kaydırılmıştır. Kullanılan üç tanktan biri olan DII tankındaki toplam anaç sayısı 5 tir. Bunlardan iki tanesi erkek (Ort.Ağ. 7365.gr.) üç tanesi dişidir (Ort.Ag. 1283 gr. ).Anaçlardan toplam 952.560 adet yumurta alınmıştır (250.015 adet/kg). Alınan döllenmiş yumurta sayısı 768.200 adettir (199.532 adet/kg). Bu bu sayı toplam yumurtaların % 80 lik kısmıdır. Larva çıkışı 714.910 adettir (185.690 adet/kg). Bu da toplam döllenmiş yumurtaların % 93 lik kısmıdır. Bu- 78 - tanktaki çalışma 25 Ekim 1989 ile 29 Aralık 1989 arasında sürmüştür. Bu periyot içinde yumurtlama 20 Aralıkl989 ile 27 Aralık 1989.arasında 8 gün sürmüştür. Bu tankta yumurtlama periyodu 45 gün ileriye kaydırılmıştır. Kullanılan üç tanktan biri olan DIII tankındaki toplam anaç sayısı 5 tir.Bunlardan üç tanesi erkek (Ort.Ag. 820 gr.) iki tanesi dişidir (Ort.Ag. 1250 gr.).Anaçlardan toplam 164.097 adat yumurta alınmıştır ( 65.638 adet/kg). Alınan döllenmiş yumurta sayısı 85.856 adettir ( 34.352 adet/kg). Bu bu sayı toplam yumurtaların % 52 lik kısmıdır. Larva çıkışı 28.556 adettir ( 11.422 adet/kg). Bu da toplam döllenmiş yumurtaların % 33 lük kısmıdır. Bu tanktaki çalışma 25 Ekim 1989 ile 28 Şubat 1939 arasında sürmüştür. Bu periyot içinde yumurtlama 18 Şubat 1990 ile 28 Şubat 1990 arasında 11 gün sürmüştür. Bu tankta yumurtlama periyodu 105 gün ileriye kaydırılmıştır. Sonuç olarak yukarıdaki değerler incelendiğinde bir aylık ön hazırlıkla yapılacak dekalaj çalışmalarında yumurtlama periyodu normal süreden en fazla 1-2 ay kaydırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
- 79 - SUMMARY In this study, we have worked on change to ovulation period of Gilthead Seabream (Sparus aurata L. ) that is a fish from Mediterranean Sea Zone. For this study, we have used three tanks. Their volumes was 2 m. There was five Gilthead Seabreams in per tank. For first tank, there are two male (Average weight 733 g. ) Gilthead Seabreams and three female Gilthead Sea Breams (Average weight 1537g.). We have taken 1.956.720 eggs from first tank(424,452 eggs per kg,). The taken fertilized eggs amount is 1.452.560. The percentage of fertilized eggs is 75 in total egg amount. Also, the taken larvae amount is 1, 18 5,550. ( 257. 170 larvas per kg. ). The percantage of larvae is 81 in fertilized eggs. The study was continue. between 25.10.1989 with 25.12.89. In the this period, ovulation has been between 27.11.1989 with 24. 12. 1989. It's mean the ovulation period is 27 days, For this tank, ovulation period was change about 15 days. For second tank, there are two male (Average weight 765 g.) Gilthead Seabreams and three female Gilthead Sea Breams (Average weight 1283g. ). We have taken 952.560 eggs from secondtank( 250.015 eggs per kg.). The taken fertilized eggs amount is 768.200. The percentage of fertilized eggs is 80 in total egg amount. Also, the taken larvae amount is- 80 - 714.910 (135.690 larvae per kg.). The percentage of larvae is 93 in fertilized eggs. The study was continue between 25.10.1939 with 29.12.89. In the this period, ovulation has been between 20.12.1939 with 27. 12.1989. It's mean the ovulation period is 3 days. For this tank, ovulation period was change about 45 days. For third tank, there are three male (Average weight 320 g.) Gilthead Seabreams and two female Gilthead Sea Breams (average weight 1250g.). We have taken 194.097 eggs from third tank( 65.633 eggs per kg.). The taken fertilized eggs amount is 85.356. The percentage of fertilized eggs is 52 in total egg amount. Also, the taken larvae amount is 28.556 ( 11.422 larvae per kg.). The percentage of larvae is 33 in fertilized eggs. The study was continue between 25.10.1939 with 23.02.90. In the this period, ovulation has been between 18.02.1990 with 23. 02. 1990. It' s mean the ovulation period is 11 days. For this tank, ovulation period was change about 105 days. As result, I can say that if.interm study is about one month or less, ovulation period must change one or two months from normal period.