İzmir süyo dalyanında akivades (Tapes decussatus, L.1758) yetiştiriciliği üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 10299
  2. Yazar: MELİH TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA G. ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
35 VI, ÖZET Bu çalışma, S.Ü.Y.O. Dalyanında dağılım göstermeyen T. decussatus (Linnaeus, 1758) bireylerinin, bu ortama transplantasyon'u yapılarak yaşama oranlarının ve gelişmelerinin saptanması amacıyla yapılmıştır» Bu amaçla Çakalburnu Dalyanı ve Urla iskelesi civarından topla nan genç akivades bireylerinin, genişlik, boy, kalınlık ve ağırlık ölçümleri yapılmıştır» Ölçümü yapılan bu bireyler, üzerleri ağ ile örtülü kasalar içerisinde iki istasyon'a yerleştirilmiştir. Kasım 1989'da genişlikleri I. grup'da ortalama 30,25 mm, II,, grup' da 27,92 mm, III " grup'da 25,53 mm olan bireyler Temmuz 1990' da I. grup'da ortalama 34,66 mm, II» grup'da 31,65 mm, III» grup'da 31,85 mm olarak ölçülmüştür» Boyları Kasım 1989'da I. grup'da ortalama 20,68 tam, II. grup'da 19,07 mm, III. grup'da 18,43 mm olan bireyler Temmuz 1990'da I» grup'da ortalama 24,00 mm, II. grup'da 22,00 mm, III» grup'da 22,56 mm olarak ölçülmüştür» Kalınlıkları Kasım 1989'da I, grup'da ortalama 13,31 mm, II. grup, da 11,37 mm, III. grup'da 11,43 mm olan bireyler, Temmuz 1990 da I. grup'da ortalama 16,25 mm, II. grup'da 14,61 mm, III. grup'da 14,96 mm olarak ölçülmüştür. Ağırlıkları Kasım 1939 'da I. grup'da ortalama 5, 10 gr, II., grup' da 3,91 gr, III. grup'da 3,28 gr ölçülen bireyler, Temmuz 1990'da I, grup'da ortalama 8,79 gr, II. grup'da 6,50 gr ve III, grup'da 6,79 gr olarak ölçülmüştür. Ayrıca Nisan 1990'da denemeye alınan IV. grup bireylerinin genişlikleri ortalama 25,06 mm, boyları 17,91 mm, kalınlıkları 11,26 mm ve ağırlıkları 3,28 gr ölçülen bireyler, Temmuz 1990'da genişlikleri36 ortalama 26,33 mm,, boyları 19,08 mm, kalınlıkları 12,55 mm ve ağırlıkları 4,60 gr olarak ölçülmüştür. Fiziko - Kimyasal parametrelerden su sıcaklığı 10,2 - 27,0 C, pH 6,39 - 3,07, oksijen 7,2 - 9,1 mg/lt, salinite % 39,19 - %o 55,5 değerleri arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY The aim of this investigation, that living and development rates of Tapes decuşsatus (L“ 1758) which is no distribution on S”U.Y,0» lagoon so that they transplant there. With this.aim, we measured width, length, thickness and weight of T, dacussatus individual. We collected them from Qakalburnu lagoon and Urla« These measured individuals put in bowls which covered by net and these bowls are settled down in two different stations. On Ssptember 1989, width average of first group is 30,25 mm, 27,92 mm second group and 25,53 mm, third group. On July 1990 their width averages reach to 34,66 mm, 35 »65 mm and 3x,85 mm At the begining of investigations lenght averages of clams ase 20,68 mm, 19,07 mm and 18,43 mm. At the end of investigation these averages reach to 20,00 mm and 22,56 mm On September 1989 their weight averages are; 5,10 gr, 3,91 gr, 3,28 gr. On July 1990 weight averages reache to 8,79 gr, 6,50 gr and 6,79 gr Separately, we began a new experiment on April 1990 with anather group of clam. At the beginning of investigation averages of width, length thickness and weighth are 25,06 mm, 17,91 mm, 11,26 mm and 3»28gr Otl Julj- 1990 these averages reach to 20,13 mm, 19,08 mm 12,55 mm and 4,60 gr We measured physico- chemical variables which are temperature pH pH, salinity and oxygen. We measured sea water temperature between 10,2 C - 27 C, pH 6,39 - 8,07, oxygen 7,2 - 9,1 mg/lt and salinity %o 39,19 - 55,5.