Relapsing ve Remitting Multiple Sclerosis'li hastalarda serum ve beyin omurilik sıvısında TNF-alfa ve İL-2'nin tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 102980
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET: Yapılan bir çok araştırmada MS'in klinik relapslan sırasında serum ve BOS'da sitokinlerin özellikle TNF-a ve İL-2 düzeyinin yüksek oranda saptandığı ve yüksek doz kortikosteroid tedavisi sonrası oluşan remisyon tablosununda ise azaldığı bildirilmektedir. Bu çalışmada TNF-a ve İL-2 düzeyleri R-R MS'li 25 hasta ile sağlıklı 20 kontrol vakanın serum ve BOS' lannda ölçüldü. MS'li hastaların tedavi öncesi serum ve BOS TNF-a ve İL-2 düzeyleri sağlıklı kontrol vakaların düzeyleri ile karşılaştırıldı. Kontrol grubuna göre MS'li hastaların serum ve BOS TNF-a ve İL-2 düzeylerinde anlamlı bir yükselme tespit edildi. 5 gün süre ile 1 gr/gün İV Metilprednizolon (MP) tedavisi uygulandı ve tedavi sonrası; serum ve BOS TNF-a ile İL-2 düzeyleri, sağlıklı kontrol grubu ve tedavi öncesi grubun değerleri ile karşılaştırıldı. Tedavi sonrası serum TNF-a düzeylerinde belirgin düşüş saptandı ancak bu istatistiksel olarak anlamlı değildi. Fakat BOS TNF-a seviyelerindeki düşüş istatistiki olarak anlamlı bulundu. Tedavi sonrası serum ve BOS ÎL-2 seviyelerinde belirgin düşüş olmasına rağmen istatistiki olarak anlamlı değildi. Nitekim gerek bizim çalışmamız gerekse diğer araştırıcıların çalışmaları incelendiğinde, MS'li hastalarda ortaya çıkan klinik bulgulardan sorumlu tutulan demiyelizasyonun meydana gelişinde T- lenfositlerin ve bunların ürettiği sitokinlerin önemli rolü olduğu ve bu etkilerin değişik farmakolojik ajanlarla (IVMP gibi) modifiye edilebileceği anlaşılmaktadır fakat MS için spesifik olmadığı için şimdilik bu hastaların teşhis ve/veya takibinde kesin bir marker olarak kullanılması düşünülemez. İmmun cevabın ve sitokinlerin bazı farmakolojik ajanlarla (kortikosteroidler) modifiye edilebilmesi demiyelinizan hasarın derecesinin azaltılmasını sağlayabilir. Belkide ileriki yıllarda yapılacak çalışmalar; 1- MS'in teşhis ve/veya takibinde daha sensitif markerlerin belirlenmesi, 2- yukanda bahsedilen hasar ve onarım makanizmalan daha iyi modifiye edebilecek farmakolojik ajanların ortaya çıkmasına yol açabilecektir.
Özet (Çeviri)
n İNGİLİZCE ÖZET ( SUMMARY ): SUMMARY It is well known by many studies that serum and cerebrospinal fluid (CSF) cytokine levels, especially TNF-a and IL-2, increase in multiple sclerosis (MS) during relapse period, and that the levels decrease during remission owing to high dose of corticosteroids. This study presents the measurements of TNF-a and IL-2 in serum and CSF obtained from 25 MS patients and 20 healthy controls. When the two analytes were compared, the patient group had higher levels of serum and CSF TNF-a and IL-2 than those of controls. After prednisolone (i.v. 1 gr/day) was given to the patients for 5 days, a decline in serum and CSF TNF-a and IL-2 levels was seen. However, the decrease in CSF TNF-a was statistically significant but those in CSF IL-2, serum TNF-a, and serum IL-2 were not. This study and the previous ones showed that T-lymphocytes and their products, cytokines, caused demyelination, and that that the changes may be modified by by different farmacological agents (such as IVMP). However, these cytokines should not be used as ideal markers for MS diagnosis and monitoring. The modification of immun response and cytokines by farmacological agent (corticosteroid) may lessen the damage of demyelination. The future studies may provide same good markers for MS and some effective farmacological modifiers.