Şok dalgalarının immatür kemik korteks, medulla, fiz, epifiz ve kıkırdak üzerine olan etkisinin histopatolojik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 102991
  2. Yazar: SALİH VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
2. ÖZET: Çalışmada fız hattına odaklanan ekstrakorporeal şok dalgalarının kemikte etkilediği 1.5-2 cm çapındaki alanda olan histopatolojik değişikliğin değerlendirilmesi amaçlandı. Yaşlan 4-8 hafta (ortalama 6 hf) ve ağırlıkları 80-130 gram (ortalama 95 gr) olan 20 ratın femur distal kısımlarına Mutimed 2001 adlı triptör ile ESW uygulanarak çalışma yapıldı. Çalışmanın 1. günü 2 gruba ayrılmış olan ratlann sağ femur distallerine 20 kV lık 2000 şok dalgası uygulandı. Sol femurlar kontrol grubu olarak kabul edildi. Çalışmanın 7. günü 1. gruptaki, 21. günü ise 2. gruptaki ratlann sağ ve sol femurları alınıp, makroskobik ve histopatolojik inceleme yapıldı. Elde edilen veriler istatiksel olarak değerlendirildi. Şok dalgası uygulanan sağ femurlar 7. ve 21. günde makroskobik olarak değerlendirildiğinde patoloji saptanmadı. Histopatolojik olarak incelemede: 7. günde 10 ratın; dördünde medullada kanama odakları (P> 0.05), altısında medullada immatür kemik oluşumu (P< 0.05), altısında kortikal kemik kalınlığında artış (P< 0.05), altısında periost altında yeni immatür kemik hücreleri (P< 0.05), altısında epifız plaklarında düzensizlik (P< 0.05), dördünde periostta belirgin kalınlaşma (P> 0.05) ve yine dördünde epifız plaklarında transvers ayrılma saptandı (P> 0.05). Şok dalgası uygulanan 2. gruptaki 10 ratın sağ femurlarında ise histopatolojik olarak değişiklik saptanmadı. Sonuç olarak şok dalgalarının kemik üzerine doğru yöntem ve endikasyonda uygulandığında Ortopedi ve Travmatoloji' de bir çok endikasyonda kullanılabileceğini, yalnış uygulamada ise önemli yan etkilerinin görülebileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY: It was aimed in this study that evaluate histopathologic changes in 1.5-2 cm diameter area which was effected on bone by ESW was focused on physis line. The study was performed by applying ESW (thriptory machine named Multimed 2001) to distal femurs in 20 rats at the age of 4-8 weeks (mean age 6 weeks) and weights of rats were 80-130 gr (mean weight 95 gr). Two thousand of 20 kV shock waves were applied to right distal femur of rats whom were divided into two groups on the 1st day of study. Left femurs were accepted as control. Macroscopic and histopathologic examination was performed after right and left femur was removed in first group on 7 day of the study and in second group on 2 1 day of the study. Our data were evaluated statistically. Pathologic finding was not determined in evaluation on 7th and 21th day macroscopically in which right femurs that applied shock waves. Bleeding foci at medulla in 4 rats (P> 0.05), immature bone formation at medulla in 6 rats (P< 0.05), increase in cortical bone thickness in 6 rats (P< 0.05), new immature bone cells under periosteum in 6 rats (P< 0.05), disarrangment in epiphyseal plaques in 6 rats (P< 0.05), manifest thickness of periosteum in 4 rats (P> 0.05) and transvers separation in epiphyseal plaques in 4 rats (P> 0.05) were established on histopathological examination in 10 rats on the 7th day of study. Any histopathological change was not determined in 2nd group. In conclusion, we believe that if shock waves apply on bone in current indication and method, it can be used in various indications in Orthopaedics and Traumatology patients, otherwise important side effects could be seen in incurrent applications. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KDBDUI DOKÜMANTASYON MERKEZİ