Geniş kansellöz kemik defektlerinin iyileşmesinde perkütanöz otolog kemik iliği enjeksiyonunun kantitatif ve kalitatif olarak değerlendirilmesi (Deneysel çalışma)
- Tez No: 102990
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ARAZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
7. ÖZET Amaç: Bu çalışmada, deneysel olarak tavşanlarda femur distalinde oluşturulan geniş boyutlardaki kansellöz kemik defektinin iyileşmesi üzerine otojenik perkütanöz kemik iliği enjeksiyonunun etkilerinin hem kantitatif olarak kemik mineral dansite ölçümleri hem de histolojik olarak araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ortalama ağırlıkları 2,6 kg olan 18 adet Yeni Zellanda beyaz tavşanına genel anestezi altında bilateral femur distalinde, kondiller boyunca 6mm çapında kansellöz kemik defekti oluşturuldu. Hayvanlar: sağ femur distali kontrol ve sol femur distali deney grubu olarak iki grupta adlandırıldı. Oluşturulan defektlere, kontrol grubunda serum fizyolojik enjeksiyonu, deney grubunda lcc otojenik kemik iliği enjeksiyonu perkütanöz olarak yapıldı. Femur distal bölgesinin defekt oluşturulduktan hemen sonra, 2., 4., 6. ve 8. haftalarda DEXA (Dual energy X-ray absorbsiometry) tekniği ile kemik mineral dansite ölçümleri yapıldı. Tüm tavşanlar 8. haftanın sonunda sakrifiye edilerek, defekt bölgesini içeren femur distali çıkartıldı ve histolojik değerlendirme yapıldı. Bulgular: Kontrol grubunda O.hafta ile 8. hafta arasındaki kemik mineral dansite (KMD) ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmazken, kemik iliği enjeksiyonu yapılan grupta O.hafta ile 8.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: In this study, we aimed to evaluate the effects of percutaneous autogenic bone marrow injection to critical size cancellous bone defects in rabbit femora, using by bone mineral density measurment (BMD) and histological methods. Material and Method: Eighteen New Zelland White rabbits were used in this study. Mean weight were 2.6 kg. Bilateral 6mm diameter cancellous bone defects were created at the distal femora through to the condyles under general anasthesia. Animals were divided into two groups as their sides, the left one and right one. Right sides were accepted control group and left sides were experiment group. 1 cc salin solution were injected to the control group defects. In contrast, 1 cc bone marrow aspirate was injected to the other group via percutanously. The BMD of defects area were elavuated by dual-energy X-Ray absorbtiometry method in the period of postoperative 1 st day and 2, 4, 6, 8th weeks. All animals were sacrified and distal femoras were removed for the asssestment of the histology at the end of the 8th week postoperatively. Results: There was no statistical difference between 0 and 8 week BMD results in the control group. But we observed significant difference in the bone marrow injection group at the same period (p< 0.05) We observed good BMD results which is significantly increased at the bone marrow injection group. At the end of the study we also observed significant difference in BMD results between two groups (p=0.01). Histological appreance and evaulation of the control group had the defects contained by connective tissue and fatty cells but there were no osseous bridging through to the defect. In other hand 13(72%) defects were healed with osseous bridges and 5(28%) defects were healed by combined thigt connective tissue and a bit of osseous tissue in the experimental group Conclusions: We assumed that percutaneous autolog bone marrow injection stimulate the osteogenesis and new bone formation to healing of the critical size cancellous bone defects. We recommended this method because of its cost-effective, minimal invasive, easy to apply and also raised-up BMD values of cancellous defects. However, future studies should be performed to determine some obscure effects of bone marrow grafting. 53