Euphorbia pulcherrima (Wild, ex Klotzch)'da uzun gün koşulları yardımı ile geç turfanda çiçek elde etmek için uzun gün uygulamalarının çiçeklenme zamanının gecikmesi üzerine etkileri ve buna ait verilerin elde edilmesi
  1. Tez No: 10300
  2. Yazar: GAYE SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Geç turfanda olarak çiçeklendirilmesi düşünülen Euphorbia pulcherrimâ'nın kırmızı brakte yapraklı Eckes- point çeşidi ile sarı brakte yapraklı Paul Mikkelsen çe şitleri 1 Eylül, 16 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde 12 cm. lik plastik saksılara alınmış, bu tarihten itibaren yak laşık bir ay uzun gün koşullarında tutularak kısa güne alınmış ve kısa güne alınmadan bir hafta önce de budanmış lardır. Bitkilere budadıktan bir hafta sonra bir defa % 04'lük CCC püskürtülmüş tür. Deneme 3 dikim zamanı x 2 çeşit x 2 uygulama (kont rol ve Cycocel) = 12 Faktör iyel Deneme Modeline göre dü zenlenmiş ve varyansı analiz edilmiştir. Varyans analizi sonucunda deneme faktörleri ve Üçlü interaksiyonu önemli bulunmuş, bu nedenle yorumları üçlü interaks iyona göre yapılarak aşağıdaki sonuçlar elde edil miştir. - Dikim tarihleri geciktikçe gelişme süreleri gecik mektedir. Bu gecikme Cycocel kullanılan bitkilerde daha fazla olmuştur. - Kontrol bitkilerinde 1 Eylül tarihli dikimde Ec- kespoint çeşidi 6 günlük bir erkencilik sağlamış, 1 Eylül tarihinden sonraki dikimlerde Paul Mikkelsen çeşidinde en fazla 4 günlük bir erkencilik sağlanmıştır. - Bitkilerde Cycocel kullanılması 1 Eylül tarihli- 51 - dikimde gelişme süresini çeşitlere göre en fazla 6 gün kısaltırken geç dikimlerde gelişme süreleri uzamıştır. - Köklü çeliklerin dikim, tarihleri geciktikçe bit ki boyları kısalmıştır. - Gerek kontrol bitkilerinde gerekse Cycocel kul lanılan bitkilerde Paul Mikkelsen en kısa boyu oluştur - muştur. Cycocel kullanılması bitki boylarını en az 4 cm. en fazla 26 cm. kısaltmıştır. - Kontrol bitkileri ile Cycocel kullanılan bitki lerdeki boy farkı dikim tarihleri geciktikçe azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eckespoint with red bracts, one of the varieties of Euphorbia pulcherrima, and the other, Paul Mikkelsen with yellow bracts, planned to be grown as late flowers of the year, planted into 12 cm. plastic pota on September 1, September 16 and October 1, held under long-day condition for a month and then, the plants were pruned one week before being held under short- day condition Cycocel, at % 04 concentration, sprayed onto the plants once, one week after thejr were pruned. The trial is regulated as three planting dates x two varieties two different application methods (with or witho ut Oycocel) in connection with the trial model of fact ori el 12 and its variance is also analysed. As a result of variance analys, trial factors and mutual interactions of variety, planting dates and sort of application were found significant. That's why the comments have made in accordance with the interaction un der discussion and the results below have been obtained. - Later planting date leads to longer growth period, especially when Cycooel applied. st - Control Eckespoint, planted on September 1 has reached to blossom- stage six days earlier whereas control st Paul Mikkelsen, planted after September 1, gave its flo-- 53 - wers just four days earlier. - Although the use of Cycocel on two «liferent at varieties planted on September, 1 shortened the growth period for six days mostly, the later planting dates led to longer growth period. »-Late planting dates of rooted cuttings made the length of the plants short. - Paul Mikkelsen, with or without Cy/cocel supplied us with the shortest plants. - Use of Cycocel shortened the length of the plants 4 cm. at least and 26 cm. mostly. - The difference between the plants, either control or applied CCC, in terms of the length, is getting less as proportional to delay in planting dates.