Nonülser dispepsili olguların mide mukozasındaki değişikliklerin helikobacter pylori ile ilişkisi
The relationship helicobacter pyleri positivity with the histopatological gastric mucosal changes in cases of nonulcer dyspepsia
  1. Tez No: 103005
  2. Yazar: MEHMET İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Hp infeksiyonunun üst gastrointestinal sistemin değişik hastalıklarına ( gastrit, peptik ülser, mide adenokarsinoması ve midenin MALT lenfoması ) yol açtığı uzun zamandır bilinmektedir. Hp'nin NÜD ile ilişkisi tam olarak açıklanamadığı gibi; son yıllarda Hp'nin eradike edilmesinden sonra özofagus adenokarsinoması için prekanseröz zemin hazırlayan GÖRH'mn arttığını veya Hp'nin mevcut olması durumunda özofagus displazisi ve adenokarsinomasmın daha az sıklıkta görüldüğünü bildiren çalışmalar yayınlanmıştır. Bu nedenle asemptomatik Hp pozitifliğinin tedavi edilip edilmemesi konusunda bazı görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır. NÜD'li olgularda Hp prevalansını saptamanın yam sıra, Hp infeksiyonunun antrum ve korpustaki gastritle beraber kardiada da kronik gastrit ve prekanseröz lezyonlara neden olup olmadığını araştırmak amacıyla bu çalışmayı planladık. Dispepsi yakınması olan daha önce Hp eradikasyon tedavisi görmemiş, gastroduodenal operasyon geçilmemiş, kronik herhangi bir hastalığı olmayan veya sürekli olarak medikal tedavi almayan, endoskopik muayenede makroskopik olarak lezyon saptanamayan, yaş dağılımı 20-50 yıl arasında olan 59 olgu çalışmaya alındı. Gastroskopi yapılan olguların midesinden ( antrumdan 3 adet, korpustan 2 adet, kardiadan 2 adet olmak üzere ) biyopsiler alınıp histopatolojik olarak değerlendirildi. Hp pozitif ve Hp negatif NÜD'li gruplar arasında yaş ve cins dağılımı bakımından istatistiksel olarak farklılık yoktu. Çalışmaya alınan NÜD'li olguların 39 tanesi ( % 66 )'inde Hp pozitif bulundu. Hp pozitifliğinin sigara-alkol kullanımı ve spesifik bir semptom ile ilişkisi gösterilemedi. Hp pozitif NÜD'li grupta, Hp negatif NÜD'li gruba oranla; aktif kronik gastrit ( p = 0.064 ), kronik gastrit, displazi, ve intestinal metaplazinin daha sık olduğu görüldü ( p < 0.05 ). Mide mukozasında atrofi ve lenfoid agregat görülme sıklığı, Hp 49pozitif olan grupta daha fazla olmakla birlikte, bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı ( p > 0.05 ). Kardiada atrofi, İM, displazi, ve lenfoid agregat saptanan olgulann hepsi, Hp pozitif grupta bulunuyordu. Olgu sayısının azlığı nedeniyle istatistiksel olarak anlamlı bulunmasa da Hp pozitif grupta kardia inflamasyonunun, Hp negatif gruba oranla daha sık olması ve Hp infeksiyonunun yıllarca süren asemptomatik kronik inflamasyona neden olması dolayısıyla, Hp infeksiyonunun eradikasyonu gerekmektedir. Eradikasyon sonucu midenin proksimal bölgelerine yerleşebilen infeksiyonun GÖRH ve özofagus adenokarsinoması ile olan ilişkisi dikkatli olarak araştırılmalıdır. 50
Özet (Çeviri)
It is known for a long time that Hp infection causes upper gastrointestinal disease such as gastritis, peptic ulcer, gastric adenocarcinoma and gastric MALT lenfoma. Although the relationship between the Hp and the NUD is not clear, in recent years there are studies indicating that after eradication of Hp, GERD's incidence is increased which is predisposing to esophagial adenocarcinoma. If Hp is present then in that case esophagial dysplasia and adenocarcinoma are seen less frequently. For that reason there is a disagreement in asympyomatic Hp positive patients follow up about giving medication or not. We aimed to detect the frequency of Hp in cases with NUD and secondly to see Hp infections relationship in the gastric antrum and body with chronic gastritis and precancerous lesion of stomach. We stuided 59 patients whose age range between 20-50 years old who had dyspeptic complaints and they neighter treated for Hp eradication nor gastroduodenal operation previously. These cases had no chronical infection nor continuous treatment and they had no detectable findings in endoscopic examination. Biopsies are taken and histopathologically evaluated from these patients who had gatroscopic examination ( from antrum region 3 pieces, from corpus region 2 pieces, and from cardia 2 pieces ). There were not any statistically meaningful differences in age and sexual distribution between Hp positive and Hp negative in NUD patients. 39 patients ( % 66 ) with NUD had 51 TX* YÜKSEKGî-P- >.....lüujinfection of Hp and Hp positivity had no relation with smoking or alcohol consumption. Hp positive cases had relatively a higher incidence of active chronic gastritis ( p=0.064 ), chronic gastritis, dysplasia and intestinal metaplasia ( p < 0.05 ). Even though gastric mucosal atrophy and lymphoid agregat incidence were higher in Hp positive group, these differences were not considered meaningful ( p > 0.05 ). The case with cardial atrophy, İM, dysplasia and lymphoid agregat were all Hp positive. Although the number of cases were not enough for a proper statistical analysis, Hp positive group had much more gastric cardial inflammation relatively and because of Hp infection is causing a long lasting chronical asympyomatic inflammation, we state that this bacteria must be eradicated. After this eradication the possible relationship of the proximal gastric inflammation with GERD and esophagial adenocarcinoma must be detected carefully. 52