Arteria pudenda interna'nın çıkış varyasyonları
  1. Tez No: 103017
  2. Yazar: ÇİĞDEM KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET u A. pudenda interna ile ilgili klasik anatomi kitaplarına ve çalışmalara baktığımızda, bu, arterin çıkış varyasyonlarının fazla olduğunu görmekteyiz. Bu arter, klinik açıdan da önemlidir. Erektil disfonksiyondan sorumlu olabilir. Vaginal flep kaldırma işlemlerinde kullanılabilir. Kunt batın travmalarında pelvik fraktür oluşursa yaralanma olasılığı vardır ve fatal olabilen kanamalara yol açabilir. Bu nedenle a. pudenda interna'nın çıkış varyasyonları ile ilgili yaptığımız çalışmada 24-80 yaşları arasındaki 41 pelvis yarısını kullandık. Bu arterin çıkış varyasyonlarını 3 grupta topladık: 1. GRUP: A. iliaca interna'dan ortak bir kütükle ayrılan a. pudenda interna ve a. glutea inferior, pelvis içinde olacak şekilde ancak a. iliaca interna'ya göre oldukça proksimalde ayrılmaktaydılar (%14.63). 2. GRUP: A. iliaca interna'dan ortak bir kütükle ayrılan a. pudenda interna ve a. glutea inferior, pelvis içinde olacak şekilde ancak a. iliaca interna'ya göre oldukça distalde ayrılmaktaydılar (%43.90). 3. GRUP: A. iliaca interna'dan ortak bir kütükle ayrılan a. pudenda interna ve a. glutea inferior, foramen ischiadicum majus'tan geçerek gluteal bölgeye geldiklerinde ayrılmaktaydılar (%41.47). 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY When we examine the classical books and studies of anatomy which are related with internal pudendal artery, we see that there are many variations of its starting point. This artery is also important from the clinical point of view. It can be responsible from erectile dysfunction. It can be used in lifting up vaginal flaps. If there becomes pelvic fracture in a blunt abdominal trauma; there is a probability of injury of this artery and it can cause fatal hemorrhage. Because of this reason, we used 41 pelvic halves between the ages of 24-80 in the study of variations of the starting point of internal pudendal artery. We grouped the variations of the starting point of this artery in three. GROUP 1 : Internal pudendal artery and inferior gluteal artery which are separated from internal iliac artery with a common trunk; were separated so that they could stay in the pelvis but so that they could separate rather proximal according to internal iliac artery (14.63 %). GROUP 2: Internal pudendal artery and inferior gluteal artery which are separated from internal iliac artery with a common trunk; were separated so that they could stay in the pelvis but so that they could separate rather distal according to internal iliac artery (43.90%). GROUP 3: Internal pudendal artery and inferior gluteal artery which are separated from internal iliac artery with a common trunk; were separated when they came to gluteal region after passing from the greater sciatic foramen (41.47%). 28