Unilateral kronik internal pudental arter oklüzyonunun izole tavşan korpus kavernozum düz kasının fonksiyonel yanıtları üzerindeki etkileri
The Effects of chronic obstruction on the internal pudental artery-responsiveness on isole corpus cavernosum in rabbit
  1. Tez No: 59080
  2. Yazar: NESİME FÜSUN KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanlarda ve hayvanlarda yapılan çalışmalar penil ereksiyomımın, artmış arteriyal kan akımı, sinüzoidal düz kas gevşemesi ve azalmış venöz drenaj sonucu meydana gelen üç sinerjistik olaym, nörolojik kontrollü hemodinamik bir fenomen olduğunu göstermiştir.Buna göre erektil disfonksiyon bu mekanizmalardan herhangi birinin yetersizliği sonucu ortaya çıkmaktadır.Bazı çalışmalarda impotensin majör nedeninin yetersiz penil arteriyel kan akımma bağh olduğu gösterilmiştir. internal pudendal arterin kronik obstrüksiyonunun korpus kavernozumdaki etkilerini açıklayabilmek amacıyla bir hayvan modeli oluşturuldu.On adet albino tavşanın internal pudental arteri kronik olarak bir ay süreyle unilateral olarak ipek iplikle bağlandı.Kontrol grubuna Sham operasyonu uygulandı.Ligate ve kontrol grubundan alınan korpus kavernozum doku reaktivitesi organ banyosunda çalışıldıJnternal pudendal arterin unilateral kronik ligasyonu hem alfa- adrenoseptör stimülasyonuna bağlı kasılma cevaplarının E^ ve pÖ2 değerlerinin azalmasma hem de elektiriksel alan uyansma bağh gevşeme cevaplarının bozulmasına neden olmuştur; ancak karbakolün endotele bağlı gevşeme cevaplarında belirgin artışla birlikte pl>2 değerinde artışla sonuçlanmıştrr.Bununla beraber pudendal arterin kronik obstrüksiyonu adenozin ve sodyum nitroprusiyatın agonist etkinliğinde herhangi bir değişikliğe neden olmaksızın gevşeme cevaplarım etkilememiştir. Bu bulgular göstermektedir ki penil hemodinamiğindeki değişiklikler korpus kavernozum reaktivitesini etkilemektedir ve bu da impotensin etiyolojisine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Studies in humans and in animals have show that penile erection is a neurologically controlled hemodynamic phenomenon that results from three synergistic events: Increased penile arterial flow, sinusoidal smooth-muscle relaxation, and decreased venous drainage.Accordingly, of these mechanism. Many studies have show that inadeguate penile arterial flow constitutes one of the major causes of impotence. An animal model was developed to elucidate the effect of chronic obstruction of the internal pudendal artery on responsiveness of corpus cavernosum.In ten albino rabbits, the internal pudendal artery was chronically ligated unilaterally with a silk tie and occlusion was maintained for 1 montControl group was sham-operated.The reactivity of corpus cavernosum tissue from the ligated animals and the control animals was sudied in organ chambers.Unilateral chronic ligating of the internal pudendal artery caused an impaired both contractile response to alfa- adrenoceptor stimulation with decreased Em and pD2 values and relaxatile response to EFS but resulted in a marked increment in the endothelium-dependent relaxatile response to carbachol with a increased pl>2 value.However chronic obstruction of pudendal artery had no effect on adenosine and SNP- induced relaxatile responses with no change in agonist potency.These data indicate that the altered penile haemodynamics has effect on the reactivity of corpus cavernosum and may contribute to aetiology of impotence.