Erişkin Anadolu insanında sinus maksillaris tipolojisi ve volumetrisi üzerine araştırmalar
Researches on the typology and volumetry of the maxillary sinus in adult Anatolian
  1. Tez No: 103026
  2. Yazar: ASUDE ATA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRSEL ORTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 841
Özet
ÖZET Literatür incelemelerinde, sinus maxillaris hacmi ile ilgili çalışmalara oldukça sık rastlanırken, sinus'un tipolojisi ve özellikle de Anadolu insanında gözlenen tipleri ile ilgili çalışmalara rastlanılamamıştır. Bu nedenle çalışmamızda, yetişkin Anadolu insanında, sinus maxillaris'in tipolojisi ve volumetrisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Toplam 132 vakanın lateral ve Waters' grafıleri, konvansiyonel radyografik metotlar kullanılarak çekilmiştir. Sinus maxillaris'in bu grafiler ile elde edilen görüntüleri; negatoskop aracılığıyla, aydınger kağıdına aktarılmıştır. Bu görüntüler üzerinden, sinus tipleri gruplandırılmıştır. Buna göre; vakaların yaklaşık % 43.94' de sinus maxillaris tabanının dikdörtgen şekline benzediği gözlenirken, % 32.58'inde irregüler bir yapı, % 23.48'lik bir kısmında ise, oval bir yapı dikkati çekmiştir. Bu sonuçlardan, Anadolu insanında gözlenen sinus maxillaris tipinin, klasik tariflerde açıklanan dörtyüzlü piramit şekline benzediği sonucuna varılmıştır. Sinus maxillaris'in hacmini belirlemek amacıyla, bu güne kadar yapılan çalışmalardan farklı olarak, BT ile elde edilen görüntüler kullanılmış ve hacim hesaplama metodu olarak da Cavalieri'nin hacim hesaplama metodu uygulanmıştır. Buna göre, 15 kadında hesaplanan sinus maxillaris hacmi, ortalama 9 cm3 ve 15 erkek de hesaplanan hacim ise, 12 cm3 olarak bulunmuştur. Her iki cinsiyet için, sağ ve sol sinus maxillaris hacimleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). 11Bu sonuçlar, Anadolu insanında gözlenen sinus maxillaris tiplerinin genelde dörtyüzlü piramide benzediğini göstermiştir. Geriye kalan vakalarda ise farklı tiplerinde olduğunu dikkati çekmiştir. Sinus maxillaris hacmi ise, BT görüntüleri üzerinden morfometrik metotlar kullanılarak hesaplandığında, konvansiyonel grafilerden elde edilen değerlere göre daha düşük olarak bulunmuştur. ıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the literature, there are numereous studies about volumes of the maxillary sinus, but nothing is known about typology, especially the types observed in Anatolian, of this sinus. Therefore, the purpose of our study was to examine the typology and the volumetry of the maxillary sinus of adult Anatolian. Total of 132 lateral and Waters' graphies of cases were taken using convensional radiographic methods. The images of the maxillary sinus obtained from these graphies were transferred on to transparent drawing papers with the aid of negatoscop. Different types of the maxillary sinus were grouped by using these images. According to our observations, base of maxillary sinus was found similar to rectangular shape in about 43.94 %, of the patients, irreguler shape was observed in 32.58 %, and ovaloid shape in 23.48 % of the patients. These results suggest that the maxillary sinus type of Anatolian resembles to rectanguler pyramid as it is described classically. In order to calculate volume of the maxillary sinus, as a distinction from previous studies, computerized tomographic (CT) images were used and“Cavalieri's volume estimation method”was applied. Consequently, volumes of the maxillary sinus were found approximately 9 cm3 in 15 female, and 12 cm3 in 15 male. There was no significant difference between the left and the right volumes of the maxillary sinus in each sex. ( p> 0.05). These results show that majority of the maxillary sinus types of Anatolian look like rectanguler pyramid in shape. In the rest of them, different types were also observed. The estimated volume of the maxillary sinus was found lesser than the values obtained by using plain graphies. IV