Pediatrik alt abdominal girişimlerde kaudal blok ile ilioinguinal/iliohipogastrik sinir bloğunun postoperatif analjezide etkinliği
- Tez No: 103041
- Danışmanlar: DR. HEDİYE YAŞITLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Çalışmamızda inguinal nemi, inmemiş testis ve hidrosel ameliyatı geçiren hastalarda kaudal blok ile ilioinguinal/iliohipogastrik sinir bloğunun analjezik etkinliğini karşılaştırdık. Hastanemiz I, II ve III. Genel Cerrahi ve Üroloji Kliniklerinde elektif olarak öpere edilecek 0-12 yaş arası ASA l-ll grubu 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar operasyondan bir gün önce preoperatif vizit yapılarak değerlendirildi, herhangi bir premedikasyon uygulanmadı. Hastalar rasgele üç gruba ayrılarak birinci gruba (Grup I) % 0,25 bupivakain ile (1ml/kg) kaudal blok, ikinci gruba (Grup II) % 0.25 bupivakain ile ilioingunal/iliohipogastrik blok uygulandı, üçüncü grup kontrol grubu olarak alındı ve hiçbir şey uygulanmadı. Preoperatif bir gün önce mood grade'i ve post-operatif 10., 20., 30., 40. dakika, 2., 3., 4., 5., 6. saatlerdeki ağrı-rahatsızlık skalası ve Mood gradeleri kaydedildi. Gruplar arasında yaş, ameliyat süresi ve indüksiyon öncesi Mood gradeleri açısından fark yoktu. Grup I ve ll'de 4. saate kadar Mood gradeleri ve ağrı-rahatsızlık skala puanları benzerdi ve Grup IM'e oranla anlamlı olarak düşüktü. 4. saatten sonra ise Grup l'de ağrı rahatsızlık skala puanları ve Mood gradeleri Grup II ve lll'e oranla daha düşüktü. Çalışmamızın sonucunda; alt batın girişimi geçirecek pediatrik hastalarda postoperatif analjezi için kaudal bloğun ve ilioinguinal/iliohipogastrik sinir bloğunun etkin ve güvenli olduğunu, ancak kaudal bloğun daha uzun süre analjezi sağladığını belirledik. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our study, we compared the analgesic efficacy of the caudal block and ilioinguinal/iliohypogastric nerve blocks on patients undergoing inguinal hernia, and hydrosel surgeries. 60 patients, aged 0-12, with ASA l-ll status, who will be operated by General Surgery I, II and III clinics and Unology Clinic were included in the study. The patients were evaluated the day before the surgery, mood grades of all children were registered, no premedication was applied. Patients were randomized into there groups; to the first group (Group I) caudal block was performed using 0,25 % bupivacaine (1 ml/kg), to the second group (Group II) ilioinguinal/iliohypogastric block was performed using % 0,25 bupivacaine and to the third group nothing was applied as control group. In postoperative 10th, 20th, 30th, 40th, minutes and 2nd, 3rd, 4n, 5th,6th hours pain-dysocomfort scales and mood grades were registered. There were no difference between the groups comparing age, operation time, mood grades before the surgery, in group I and II mood grades and pain- dyscomfort scale scores were similar up to 4 hours and were significantly lower in group III. After post-operative 4th hour in group I pain-dyscomfort scale scores and mood grades were lower comparing group II and III. As a result of our study, caudal and ilioinguinal/iliohypogastric nerve blocks were effective and safer for postoperative analgesia for pediatric patients undergoing lower abdominal surgery, however caudal block provides longer analgesia. 43