Postanestezik titremeyi önlemede meperidin, tramadol ve klonidinin karşılaştırılması
Comparison between meperidine, tramadol and clonidine in the prevention of postanesthetic shivering
  1. Tez No: 103042
  2. Yazar: LEVENT KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 460
Özet
ÖZET Bu çalışmada, meperidin, tramadol ve klonidinin, genel anestezi sonrası titreme üzerine etkinliklerinin ve yan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-60 yaşlarında, ASA I-II, 200 hasta alınarak rasgele dört eşit gruba ayrıldı. İntramüsküler 0.1 mg.kg“1 midazolam ve 0.5 mg atropin premedikasyonu sonrası tiyopental ile anestezi indüksiyonu, veküronyum ile kas gevşemesi sağlandı. Anestezi %66 N20 ve %33 O2 karışımı içerisinde izofluran ile sürdürüldü. Yıkama ve ÎV sıvılar ile oda ısısı 20-25°C arasında tutuldu. İntraoperatif dönemde nazofarengeal, timpanik ve periferik ısılar, kalp atım hızları, kan basınçları, periferik oksijen satürasyonlan, postoperatif dönemde de bunlara ek olarak ekstübasyon süreleri, solunum sayıları, titreme, ağrı, sedasyon ve derlenme skorları ve bulantı-kusma kaydedildi. Operasyon bitiminde gruplara İV 0.35 mg.kg”1 meperidin, 0.1 mg.kg“1 tramadol ya da 1 ug.kg”1 klonidin, kontrol grubuna ise izotonik şalin verildi. Derlenme döneminde; tramadol grubunda 4 (%8), meperidin ve klonidin gruplarında 3 (%6), kontrol grubunda ise 28 hastada (%56) postanestezik titreme gözlendi (pO.0001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison between meperidine, tramadol and cionidine in the prevention of postanesthetic shivering In this study, it is aimed to compare the efficacies of meperidine, tramadol and cionidine on postanesthetic shivering and their side effects. From ASA physical status I-II, 200 patients aged 18-60 were randomly allocated to one of four equal groups. After intramuscular 0.1 mg.kg“1 midazolam and 0.5 mg atropine premedication, induction of anesthesia is performed with thiopentone, vecuronium was given to facilitate orotracheal intubation. Isoflurane in N2O 66% and 0233% mixture was used to maintain anesthesia. Fluids and room temperatures were kept at 20-25°C. In intraoperative period, nasopharyngeal, tympanic and peripheral temperatures, heart rates, blood pressures, peripheral oxygen saturations, and, in addition to these, extubation times, breath rates, shivering, pain, sedation, and recovery scores, incidences of nousea- vomiting were recorded in postoperative period. At the end of surgery, patients were received one of intravenous 0.35 mg.kg”1 meperidine, 0.1 mg.kg'1 tramadol, 1 ug.kg"1 cionidine or saline. Postanesthetic shivering occured in 4 patients (8%) in tramadol group, in 3 patients (6%) in meperidine and cionidine groups and, in 28 patients (56%) in control group (pO.0001).