Nalokson, postoperatif analjezide kullanılan morfinin immünosüpresif etkilerini inhibe ediyor mu?
Does naloxone inhibite immunosuppressive effects of morphine that is used during postoperative analgesia
  1. Tez No: 103040
  2. Yazar: HÜSEYİN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAHİDE ELAR, Y.DOÇ.DR. DENİZ ÖZZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Total abdominal histerektomi planlanan 30 kadın hastada randomize, çift kör olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, postoperatif ağrı tedavisinde morfinle eşzamanlı uygulanan naloksonun; morfinin analjezik etkinliğini artırabileceği, klinik yan etkilerini azaltabileceği öngörülen dozlarının sınanması ve söz konusu bu dozların morfine bağlı immünosüpresyon üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Anestezi indüksiyonu fentanil, tiyopental, vekuronyum; anestezi idamesi O2/N2O içinde %1.0-2 sevofluran ile sağlandı. Derlenme ünitesinde izleme alman ve postoperatif O.saate ait ölçüm ve değerlendirmeleri yapılan olguların tümüne postoperatif analjezi için HKA yöntemiyle morfin uygulandı. Morfin ile eşzamanlı olarak uygulanacak nalokson yönünden randomize olarak üç gruba ayrılan hastalardan; 1. Gruba (n=10) İzotonik Sodyum Klorür, 2.Gruba (n=10) 0.1 ug/kg/sa nalokson, S.Gruba (n=10) 1 ug/kg/sa nalokson infüzyonuna başlandı. Tüm olgularda postoperatif analjezi uygulamasına 48 saat süreyle devam edildi.. Postoperatif 0, 2, 6, 12, 24 ve 48. saatlere ait ağrı ve sedasyon düzeyleri ile solunum sayıları, kümülatif morfin tüketimleri, bulantı, kusma ve kaşmtı yakınmaları kaydedildi. Preoperatif, postoperatif 0, 24 ve 48. saatlerde alman kan örneklerinde NK hücresi sitotoksik aktiviteleri çalışıldı. Gruplar arasında ağrı düzeyi, kümülatif morfin tüketimi, solunum sayısı, bulantı, kusma ve kaşmtı yönünden anlamlı fark bulunmadı. 1. ve 2. Grup arasında sedasyon düzeyi yönünden postoperatif 2.saatte belirlenen fark (p=0.002), klinik olarak önemli 40bulunmadı. 1. Grupta NK hücresi sitotoksik aktivitesinin 48. saatte, preoperatif döneme ve postoperatif O.saate kıyasla anlamlı derecede düştüğü belirlendi. Sonuç olarak naloksonun bu klinik araştırmada kullanılan 0.1 ug/kg/sa ve 1 Hg/kg/sa'lik dozlarının morfinin analjezik etkinliğini artırma, bulantı, kusma ve kaşıntı insidansını anlamlı boyutlarda azaltma konusunda yetersiz kaldığı; ancak, morfinin NK hücresi sitotoksik aktivitesinde oluşturduğu süpresyonun engellenmesi yönünde dikkate değer bir etki sergilediği saptandı. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY A randomized, double blinded study is carried on 30 women, who were planned for total abdominal hysterectomy. The aim is to study the doses of naloxone, used with morphine for postoperative pain management, if they can increase analgesic potency of morphine, decrease adverse effects of morphine and reverse immunosuppression due to morphine. Anaesthesia is induced by fentanyl, thiopenthal, vecuronium and continued by sevoflurane (% 1,0-2) in O2/N2O. Morphine is administered to the patients, that are monitored and their data recorded for postoperative first hour, by patient controlled analgesia (PCA). Patients are randomized to three groups, in which first group (n=10) has taken saline solution, second group (n=10) 0.1 ug/kg/h naloxone infusion and the third group (n=10) 1 fig/kg/h naloxone infusion, during pain management with morphine. Postoperative analgesia is carried out 48 hours in all patients. Pain and sedation scores, cumulative morphine requirements and complaints such as nausea, vomiting and pruritis are recorded in the first, second, 6th, 12th, 24th and 48th hours postoperatively. Blood samples are gathered preoperatively and first, 24th, 48th hours postoperatively to study natural killer(NK) cell cytotoxic activity. 42Pain scores, cumulative morphine requirements, respiratory rates, naseua, vomiting and pruritis complaints were not significantly different among the groups. The difference (p=0.002), detected among the first and the second groups by the second hour postoperatively, was not found clinically significant. In the first group, NK cell cytotoxic activity decreased significantly by the 48th hour postoperatively according to the preoperative and postoperative first hours. As a conclusion, 0.1 jig/kg/h and 1 ng/kg/h of naloxone is found insufficient to increase morphine' analgesic potency, to decrese the insidance of naseua, vomitting and pruritis significantly. However, the effect, on morphine's suppression on NK cell cytotoxic activity that was prevented by naloxone, was noticeable. 43