Hidroklorik asit ile tavşanlarda oluşturulan akut akciğer hasarında pentoksifilinin tedavi edici etkisi ve kullanım şeklinin araştırılması
Evaluation of the therapeutic role and application way of pentoxifyllin in case of hydrochloric acid induced acute lung injury in New Zealand rabbits
  1. Tez No: 103079
  2. Yazar: ELİF AŞKIN (KURTULAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, hidroklorik asit instillasyonu ile sağlıklı tavşanlarda oluşturulan akut akciğer basarında PTX'in sistemik ve intratrakeal uygulamada koruyucu ve tedavi edici rolünü araştırmaktır. Çalışmamızda 28 adet Yeni-Zellanda tipi tavşan kullanıldı. Tavşanlara 50 mg/kg. ketamin hidroklorür İM verilerek anestezileri sağlandı. Tüm tavşanlara trakeatomi açılarak iç çapı 3 mm. kafsız endotrakeal tüp yerleştirildi Tüm tavşanlar 0.5 mg/kg. atracurium besilat İM ile kürarize edilip, 180 dak. basınç kontrollü modda, Fi02: %100, solunum frekansı: başlangıç PaC02 değerleri 35-45 mmHg olacak şekilde ayarlandı, VT: 8 mL/kg, I/E: Vii PEEP: 5 cmH^O parametreleriyle ventile edildi Kulaktan arteryel ve venöz damar yolları açıldı ve monitorize edildi Anestezi idamesi 10 mg/kg/saat ketamin infüzyonu ile sağlandı. İdame sıvısı olarak % 0.9 NaCl 10 mL/kg/saat hızda verildi Tavşanlar rastgele 4 gruba ayrıldı. Bir ve 2. gruba 0.1 N'lik HCl'den 2 mL/kg. endotrakeal tüpten verildikten 5 dak. sonra 1. gruba 20 mg/kg. IV-PTX (n:7), 2. gruba 20 mg/kg. IT-PTX (n:7) uygulandı. Dördüncü gruba sadece IT-HC1 (n:7), 3. gruba ise sadece IT-PTX (n:7) uygulandı. Başlangıç OAB, KAH ile kompliyans değerleri kaydedildikten sonra 30 dak. aralarla kayıtlara devam edildi, 0, 30 ve 180. daL'larda AKG'de pH, Pa02, PaC02 değerleri, kan sayımında trombosit ve granülosit miktarı belirlendi, MDA tayini için BAL ve kan örnekleri almdı, MDA tayini tiyobarbitürik asit testi ile yapıldı. Kan ve BAL örnekleri 4 dak. 3000/dak. devirde santrifüj edilip, plazması ayrılarak epandorflara konuldu ve -80 °C'ta saklandı. Çalışmanın sonunda sternotomi yapılarak akciğerler çıkarıldı. Sol akciğerler histopatolojik inceleme amacıyla %10'luk tamponlu formaldehit solüsyonunda saklandı. Hazırlanan kesitler hemotoksilen-eozin ile boyanıp ışık mikroskobunda incelendi ve hasar oluşumuna göre -/++++ olarak skorlandı. Sağ 66akciğerlerin yaş ağırlıkları ölçülüp 60 °C etüvde 24 saat bekletildikten sonra kuru ağırlıkları ölçülüp yaş/kuru akciğer oram ile pulmoner Ödem oluşumu değerlendirildi Çalışmamızda sadece IT-HC1 verildiğinde OAB ve KAJFm arttığı, sadece PTX verilen grupta bir miktar düştüğü, HCl'den sonra uygulanan IV ve IT-FTX'm HCPnin yarattığı artışa izin vermeyerek hemodinamiği koruduğu ve bu korumanın İT uygulamada daha belirgin olduğunu düşündüren bulgular edindik Kompliyans değerlerine baktığımızda özellikle ilk bir saat içinde 1. gruptaki değerlerin daha yüksek, 2 ve 3. grubun bunu takip ettiği, tüm zamanlarda en düşük değerlerin de 4. grupta okluğu görüldü. Tüm gruplarda istatistiki olarak anlamlı olmasa da veriler başlangıç değerine göre daha düşüktür. Sadece 4. grupta grup içindeki düşme klinik olarak büyük değilse de istatistiki olarak anlamlıydı. AKG üzerine etkisinde, pH'ın IT-HCPyi takiben oluşan düşmesini IT- PTX'in azalttığı tek başına IT-PTX uygulamasının Pa02'de herhangi bir bozulma yaratmadığı, fakat IT-HCl'ye bağlı bozulmada hem IV hem IT-PTX uygulamasının oksijenasyonu düzelttiği, bu düzelmenin IT-PTX uygulanan grupta çok daha belirgin olduğu kanısına vardık. Hem IV hem de IT-PTX, HCl'ye bağlı ALI'de PaC02 artışını önlediği kanısına vardık. Sadece IT-HC1 uygulanan 4. grupta zaman içinde kanda granülositlerde artma, sadece IT-PTX uygulanan 3. grupta ileri derecede düşme tespit edildi, 1 ve 2. grupta ise 3. gruptan daha az düştüğünü gördük. Trombositlerde de benzer bir görünüş vardı ve PTX'in periferik granülosit ve trombosit sayısını düşürdüğünü tespit ettik. Tüm gruplarda plazma ve BAL sıvısında gittikçe artan MDA değerleri bulundu. Histopatolojik değerlendirmede ve akciğer yaş/kuru ağırlık oranlarına bakarak 1, 2 ve 3. grupta en az hasan ve akciğer ödemi oluşumunu gördük. Sonuç olarak, ALI'nin tedavisinde PTX'in akciğer hasan ve ödem oluşumunu azalttığı, bunda hem IV hem İT uygulamanın etkili olduğu ancak hangi uygulamanın daha etkili olduğu konusunda daha geniş klinik çalışmaların gerekli olduğu kanısına vardık. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of our study was to evaluate the therapeutic and protective role of pentoxifyllin (PTX) in systemic and intratracheal applications on healthy rabbits in case of acute lung injury due to hydrochloric acid instillation. In our study we used 28 New-Zealand rabbits. The rabbits were anaesthetized with 50 mg/kg ketamin IM. All rabbits were performed to tracheostomy and a 3 mm diameter noncuffed endotracheal tube was inserted and tied in place. All rabbits were curarized with 0,5 mg/kg atracurium besüate IM and ventilated for 180 minutes with pressure control mode with the parameters that were being Fi02 = 100 %, Vt = 8 mL/kg, I/E = V2, PEEP = 5 cmEjO, respiratory rate was adjusted to produce initial arterial carbon dioxide tension of 35-40 mmHg. Arterial and venose vessels passages were opened on their ears. The anaesthesia was continued using 10 mg/hour ketamin infusion, 0.9 % NaCl was infused at a constant rate of 10 mL/kg/hour. The rabbits were randomly divided into 4 groups, 5 minutes from applying HC1 2 ml/kg intratracheal, 1st group was applied 2Cmg/kg IV, - PTX (n:7), 2nd group was applied 20mg/kg IT - PTX (n:7) and 4th group was applied only IT-HC1 (ml). Third group was applied only IT-PTX (n:7). After recording the start mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR) and compliance, the recordings were continued with 30 minutes intervals. At 0, 30 and 180 minutes, arterial blood samples was obtained for analysis of pH, Pa02, PaCC>2, for determined of trombocyte and granulucyte values and bronchoalveolar lavage (BAL) and blood samples were taken for malondialdehyde (MDA). For determining MDA, thiobarbituric acid test (TBA) was used. The blood and BAL samples were centrifuged at a 3000 / minutes revolution for 4 minutes and their plasma was removed and placed into epandorfs. They were stored in -80 °C, At the end of 68the study, the lungs were removed after sternotomy, the left lung samples were stored in 10 % formaldehyde solution for the purpose of histopathologic evaluation. The sections prepared were dyed with hematoxylin-eosin and examined with a light microscope and scored as -/++++ depending on the level of the damage. The weights of the right lung samples were measured and dried weights were found out after 24 hours of drying in the oven under 60 °C and wet-to-dry ratios were calculated to assess pulmonary edema. In our study, when only IT-HC1 was applied, we were observed increase in MAP and HR, a slight decrease in the group that was subjected to only PTX. IV and IT-PTX applied after HC1, protected the hemodynamic by not allowing to the increase caused by HCL We also acquired some evidences that made us to think this protection was more prominent in IT application. According to compliance values, particularly within the first hour while the values of 1st group are comparatively higher and are followed by the values of 2nd and 3rd groups, the 4th group had the lowest values of all times. Although they were not statistically significant, in the all groups, values were lover comparatively to values at the beginning. Only the decrease in the 4* group values was not clinically significant but statistically significant. We concluded that IT-PTX limited the decrease of pH followed by IT-HC1, only IT- PTX application did not cause any decays but in a decay related to IT-HC1, both TV and IT- PTX applications unproved oxygenation. We also concluded that this improvement is more distinctive in the group mat was applied IT-PTX. We concluded that in ALI caused by HC1 instillation, both TV and IT-PTX prevented PaCC>2 increase. We determined a gradual increase of granulocytes by time in the only IT- HC1 applied 4* group. We determined significant decrease of granulocytes in the 3rd group applied only IT-PTX. 69There was a similar aspect in trombocytes too and we determined that PTX decreased the number of periferic granulocytes and trombocytes. In all groups we found gradually increasing MDA values in the plazma and BAL samples. According to histopathologic evaluation and the wet-to-dry lung weight ratio, we saw the least damage and lung edema formation among 1st, 2nd and 3rd groups. In conclusion, we understood that in the ALI treatment, PTX decreased lung injury and edema formatioa We also concluded that it was effective to apply both IV-PTX and IT-PTX but to understand which one was more effective, further clinical studies were needed on the issue. 70