Rejyonal intravenöz anestezide prilokaine eklenen rokuronyum, vekuronyum ve atrakuryumun operasyon koşullarına etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of rocuronium, vecuronium or atracurium on operation conditions added to prilocaine for regional intravenous anesthesia
  1. Tez No: 103094
  2. Yazar: AYÇA SAYGILI ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYHAN KARAMANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ameliyathanesinde el ve el bileği cerrahisi geçirmesi planlanan ASA I-II sınıfı, yaşlan 18-60 arasında değişen 60 olguda RİVA uygulamasında lokal anestezik solüsyona rokuronyum, vekuronyum veya atrakuryum gibi nondepolarizan kas gevşetici ekleyerek duysal ve motor blok oluşma ve geri dönüş süreleri, anestezi kalitesi, hemodinamik parametreler ve yan etkileri araştırmayı amaçladık. Hastalar rastgele dört gruba ayrıldı. I.gruba (n=15) 3 mg/kg % 0,5 prilokain, ü.gruba (n=15) 3 mg/kg %0,5 prilokain + 50 |ig/kg rokuronyum, Ill.gruba (n=15) 3mg/kg % 0,5 prilokain + 7 ug/kg vekuronyum ve IV.gruba (n=15) 3 mg/kg % 0,5 prilokain + 50 |ig/kg atrakuryum SF ile 40 ml volume tamamlanarak RİVA uygulandı. Tüm gruplarda duysal ve motor blok oluşma ve geri dönüş süreleri kaydedildi. Anestezi kalitesi hem kullanılan ajandan habersiz bir anestezi asistanı tarafından, hem de operasyonu yapan cerrah tarafından skorlandı. Cerrah aynı zamanda operasyon bitiminde cerrahi alanın kansızlığını ve kas gevşemesini skorladı. Turnike öncesinde ve lokal anestezik ajan enjeksiyonundan sonra 1., 5., 10., 15. ve 20.dk'larda SAB, DAB ve KAH kaydedildi, OAB hesaplandı. Operasyon süresince hastalar yan etkiler açısından gözlemlendi ve sorgulandı. Bulgular incelendiğinde gruplar arasında demografik veriler, operasyon ve turnike süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Duysal blok oluşma süresi açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). 63Rokuronyum eklenen grupta motor blok oluşma süresi istatistiksel olarak anlamlı derecede kısa (p0,05). Hiçbir grupta turnike süresince ve sonrasında lokal anestezik solüsyon veya kas gevşeticilere bağlı yan etki gözlenmedi. Sonuç olarak, RİVA'da lokal anestezik solüsyona eklenen subparalitik dozda kas gevşetîcileriri hemodinamik stâbiliteyi bozmadan ve yan etki 'oluşturmadan motof "blok oluşma süresini kısaltırken, motor ve duysal blok geri dönüş sürelerini uzattığı, anestezi kalitesi, cerrahi alanın kansızlığı ve kas gevşemesini artırarak operasyon koşullarını iyileştirdiği ve bu etkilerin rokuronyum ile daha belirgin olduğu kanısına vardık. 64
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF THE EFFECTS OF ROCURONIUM, VECURONIUM OR ATRACURIUM ON OPERATION CONDITIONS ADDED TO PRILOCAINE FOR REGIONAL INTRAVENOUS ANESTHESIA The aim of this study was to search sensorial and motor block onset and recovery times, quality of anesthesia, hemodynamic parameters and side effects when rocuronium, vecuronium or atracurium was added to local anesthetic solution in RIVA applied to 60 ASA I-Il patients ages ranging between 18-50 who were undergoing hand and wrist surgery in Trakya University Medical Faculty Operating Room. Patients were randomized to four groups. RIVA was performed with 3 mg/kg 0,5% prilocaine in group I (n=15), with 3 mg/kg 0,5% prilocaine + 50 |ig/kg rocuronium in group II (n=15), with 3 mg/kg 0,5% prilocaine + 7 u.g/kg vecuronium in group HI (n=15) and with 3 mg/kg 0,5% prilocaine + 50 ug/kg atracurium in group IV (n=15), all diluted to 40 ml with saline. Sensorial and motor block onset and recovery times were recorded in all groups. Quality of anesthesia was scored both by an anesthetist unaware of the agent and by the surgeon. Dryness of the operation field and muscle relaxation were also scored by 65the surgeon. Before tourniquet application and 1, 5, 10, 15 and 20 minutes after injection SABP (systolic arterial blood pressure), DABP (diastolic arterial blood pressure) and HR (heart rate) were recorded and MABP (mean arterial blood pressure) was calculated. Patients were observed for side effects throughout the operation time. Evaluating the results, no statistical difference was found between groups according to demographic data, operation and tourniquet times (p>0,05). According to sensorial block onset time again there was no statistical difference between groups (p>0,05). In rocuronium added group motor block onset time was statistically significantly shorter, sensorial and motor block recovery times were statistically significantly longer (p0,05). In none of the groups side effects related to local anesthetic solution or muscle relaxants occured. As a result we have concluded that addition of muscle relaxants in subparalytic doses to local anesthetic solution for RIVA shortened motor block onset time, prolonged sensorial and motor block recovery times, improved operation condition by increasing quality of anesthesia, dryness of the operation field and muscle relaxation without disturbing hemodynamic stability and without causing side effects and that these effects were most prominant in rocuronium added group. 66