İntravenöz rejyonal anestezide Prilokain'e magnezyum eklenmesinin etkileri
Effects of magnesium added to prilocaine in intravenous regional anesthesia
- Tez No: 229903
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN ÖKESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Üst ekstremite cerrahisi geçirecek hastalarda; uygulamanın kolay olması, etkisinin hızlı başlaması ve hızlı sonlanması ve etkin bir anestezi, perioperatif morbiditede azalma ve postoperatif hastanede kalma süresinde kısalma sağlaması nedeniyle RİVA sık olarak tercih edilen bir yöntemdir. RİVA'da farklı ilaç kombinasyonlarının kullanılmasıyla anestezi kalitesinin ve postoperatif analjezik etkinliğin artırılması ve sistemik yan etkilerin azaltılmasını amaçlayan birçok çalışma mevcuttur. Çalışmamızda RİVA tekniği ile el ve el bileği cerrahisi planlanan olgularda prilokain ve prilokain-magnezyum kombinasyonunun duyusal ve motor blok başlama ve geri dönüş sürelerini, analjezi ve anestezi kalitesini, intraoperatif ve postoperatif hemodinamik parametreleri, ağrı ve sedasyona etkilerini ve yan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Etik kurul izni ve olgu onamı alındıktan sonra çalışmaya dahil edilen 46 olgu rastgele 2 gruba ayrıldı; Grup I' e 3 mg/kg prilokain (Cıtanest® - AstraZeneca), Grup II' ye 3 mg/kg prilokain + %15'lik 10 ml magnezyum sülfat (BİOFARMA) 0.9 NaCl ile 35-45 ml'ye tamamlanarak verildi. Olgulara gece oral 10 mg diazepam, preoperatif i.v. 0,03 mg/kg midazolam verildi. Çalışma boyunca 0, 5, 10, 15, 20, 30, 45, 60, 70, 80, 90 ve 100. dakikalarda hemodinamik ölçümlerle eş zamanlı olarak, VAS, VPS ve RSS değerlendirildi. İntraoperatif VAS?4 olunca olgulara fentanil ilave edildi. Fentanil verilme zamanı ve verilen total fentanil dozu kaydedildi. Olgular turnike açılmasını takiben 60 dakika postoperatif derlenme odasında gözlendi. VAS?4 değerine ulaşınca 500 mg parasetamol verildi. Parasetamol verilme zamanı ve verilen total parasetamol dozu kaydedildi. Operasyon sonunda anesteziyolog ve cerrah operasyon şartları açısından sorgulandı. Hastalar tüm operasyon süresince ve postoperatif 24 saat boyunca istenmeyen yan etkiler açısından izlendi.Gruplar arasında demografik ve klinik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Effects of magnesium added to prilocaine in intravenous regional anesthesia.In patients undergo upper extremity surgery IVRA is the most prefered anesthetic method, because it is easy to perform, decreased perioperative morbidity and postoperative hospital stay. There are several studies aimed to increase anaesthesia quality and postoperative analgesic efficiency and to decrease systemic adverse events with different drug combinations. In our study we aimed to compare sensory and motor block onset and recovery times, anesthesia and analgesia quality, intraoperative and postoperative hemodynamic parameters, effects on pain and sedation and side effects of IVRA with prilocaine and prilocaine + magnesium sulphate combination in patients undergoing hand and wrist surgery.After etic comitee and informed patient consent approval, 46 patients were randomly assigned into two groups. Diazepam 10 mg was given orally the night before operation and midazolam 0.03 mg/kg before IVRA performed. IVRA was achieved with 3 mg/kg prilocaine diluated with saline to a total of 35-45 ml in Grup I and 3 mg/kg prilocaine plus 10 ml of %15 magnesium sulphate diluated with saline to total of 35-45 ml in Grup II. Hemodynamic parameters, VAS, VPS and RSS were recorded at 0th, 5th, 10th, 15th, 20th, 30th, 45th, 60th, 70th, 80th, 90th ve 100th minuted of the study period. Time to first intraoperative fentanyl request and total fenatanyl dose were noted. After tourniquet removal patients were monitored in recovery room for 60 minutes. When VAS?4, paracetamol was admınıstrated. Time to first postoperative paracetamol request and total paracetamol dose were noted. At the end of the surgery anesthesiologist and surgeon were asked about operations conditions. Patients were followed up during operation and postoperative 24 hours with respect to advers events.There were not any difference between groups with respect to demographic and clinical features (p>0.05).