Retina ven tıkanıklıklarında intravitreal deksametazon implantasyonun uzun dönem sonuçları
The long term results of intravitreal dexamethasone implant for retinal vein occlusion
- Tez No: 419868
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ŞERMET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Retina ven tıkanıklığına (RVT) bağlı makula ödemi (MÖ) tedavisinde intravitreal 0,7mg dekzametazon implantın (Ozurdex) etkinlik ve güvenlilik parametrelerinin değerlendirilmesi Yöntem: RVT'ye bağlı MÖ nedeniyle intravitreal deksametazon tedavisi alan ve en az 6 ay süreyle takibi olan 71 hastanın 71 gözü çalışmaya dahil edildi. Olguların yaş, cinsiyet, taraf, RVT tipi, fundus floresein anjiyografi (FFA) ile iskemi varlığı, tanı ile intravitreal deksametazon implantasyonu arasında geçen süre, enjeksiyon sayısı ve sıklığı ile takip süresi kaydedildi. Enjeksiyon öncesi ve sonrası takiplerindeki en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), spektral domain-optik koherans tomografi (OKT), santral makula kalınlığı (SMK) ile göz içi basıncı (GİB) değerleri ve katarakt cerrahisi oranları değerlendirildi. Bulgular: Yaş ortalaması 61,6 (33-80) olan 38 erkek 33 kadın toplam 71 hastanın 47' sinde retinal ven dal tıkanıklığı (RVDT), 24' ünde santral retinal ven tıkanıklığı (SRVT) bulunmaktaydı. İlk FFA bulgularına göre olguların %23,9' unda iskemi saptandı. İlk tanı ile deksametazon implantasyonu öncesi hastalığın ortalama süresi 11,4 ay olup bu süre içerisinde olguların %57,7' sine intravitreal enjeksiyon (anti-VEGF/Triamsinolon) uygulanmıştı. Deksametazon implantasyonu sonrası ortalama takip süresi 12,4 ay olup bu süre içerisinde olguların 12' sine 1 doz, 32' sine 2 doz, 20' sine 3 doz, 2' sine 4 doz ve kalan 5' ine de 5 doz olmak üzere ortalama 2,38 implantasyon uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy and safety of 0,7 mg dexamethasone intravitreal implant (Ozurdex) in treatment of macular edema (ME) due to retinal vein occlusion (RVO). Material and methods: This study includes 71 eyes of 71 patients who received intravitreal dexamethasone implant for the treatment of ME due to RVO and followed-up at least 6 months. Age, gender, laterality, type of RVO, fundus florosein angiography results, time interval between diagnosis and first implantation, number and frequency of implantations and follow-up tie were recorded. Before and after the implantation best corrected visual acuity (BCVA), central macula thickness (CMT), intraocular pressure (IOP) of cases and number of cataract surgeries were evaluated. Results: 38 men 33 women total 71 patients were enrolled to study. Mean age of patients were 61,6 (33-80) years old. 47 patients had branch retinal vein occlusion (BRVO) while 24 patients had central retinal vein occlusion (CRVO). 23,9% of cases were ischemic according to FFA records. The mean time interval between diagnosis of RVO and first dexhamethasone implant was 11,4 months. 57,7% of patients had received other intravitreal treatments (anti-VEGF/triamcinolone) before receiving dexamethasone implant. The mean follow-up time after dexamethasone implant was 12,4 months. At this period 12 patients had 1 implant, 32 patients had 2 implants, 20 patients had 3 implants, 2 patients had 4 implants and other 5 patients had 5 implants. The mean dexamethasone implant per patient was 2,38.