Burun cildi karsinomlarında rekonstrüksiyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of reconstructive methods on nasal skin carcinomas
  1. Tez No: 103113
  2. Yazar: AKIN DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. CEMAL AYGIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Burun yüzün ortasında yer alır. Projeksiyonu, ebatı ve şekli, kişinin etnik, ailevi ve kişisel özelliklerini yansıtır. Yüz bölgesindeki çıkıntılı yerleşiminden dolayı burun, güneş haşarıyla oluşabilecek kanser türleri için hedef durumunda olup, cilt kanserlerinin en sık görüldüğü bölgedir. Subkutanöz dokunun azlığı nedeniyle periost ve perikondriuma kanser invazyonunu kolay olması, ayrıca oluşabilecek kozmetik deformite kaygısıyla sınırlı eksizyon yapma eğiliminin olması bu bölgenin tümörlerinde nükslerin çok sık görülmesine neden olmaktadır. Burun defektlerin rekonstrüksiyonu, nasal yüzeylerin karışıklığı, renginin değişiklikler göstermesi, yüzeyinin dokusu ve 3 boyutlu kompleks yapısı gibi nedenlerle spesifik zorluklar içermekte olup cerrrah için uğraştıncı bir problemdir. Bu çalışmada 1993-2000 tarihleri arasında histopatolojik olarak burun cildi karsinomu "tanısı konmuş ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim dalı'nda cerrahi olarak tedavi edilmiş olan 113 olgu incelenmiş olup, uygulanan rekonstrüksiyon yöntemleri literatür ışığında değerlendirilmiştir. Burun cildi karsinomlarında tedavi ve rekonstrüksiyon seçeneği, kanserin tipi, lokalizasyonu, invazyon derinliği ve genişliği gibi tümöre ait faktörlere, hastanın beklentisi ve genel sağlık durumuna ve cerrahın tercihleri ve deneyimlerine bağlı olarak bir takım değişiklikler gösterebilmektedir. Burun cildi kanserlerinin tedavisinde rekonstrüksiyonun yanı sıra, alınacak kozmetik sonucun da önemli olmasından dolayı, çevre dokular ile en iyi renk ve doku uyumunu sağlayan lokal flepler tedavide ilk tercihi oluşturmaktadır. Geniş burun rekonstrüksiyonlarda amaç optimum fonksiyonel ve estetik sonuçla birlikte minimal morbiditeyi yakalamak olmalıdır. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISION OF RECONSTRUCTIVE METHODS ON NASAL SKIN CARCINOMAS Nose lies at centrum of the face. Its projection, size and shape reflects person's ethnical, familial and personel properties. Because of its projectile location nose is the primary target for cancer types occuring by sunlight damage and is the most common site of involvement of skin cancer. Recurrences of tumors of this location are frequent because periosteal and perichondria! cancer invasion is easy due to thin subcutaneus tissue and else, there is tendency for limited excision due to fear of occurence of cosmetic deformity. Reconstriction of nasal defects have specific difficulties such as complexity of nasal surfaces, differences in the colour tissue surface and three dimensional complex structure and is a deal-sparing problem for surgeon. This study includes 113 surgically treated nasal skin cancer cases in Trakya University Medical Faculty Plastic and Reconstructive Surgery Department between 1993 and 2000, reconstruction methods used in the study are evaluated by help of literatures. Treatment and reconstruction choice in nasal skin carcinomas may show some difference depending on tumoral factor such as cancer type, localization, invasion depth or patient factors such as patient's desire and general health condition or surgeon's preferences and experiences. In treatment of nasal skin cancers besides reconstruction cosmetic results are also important, because of this local flaps with best colour and tissue harmony with neighbouring tissues are the first choices. In large nasal reconstructions aim should be to reach optimum functional and aesthetic result with minimal morbidity. 49