Deneysel olarak kafa travması oluşturulmuş tavşanlarda melatoninin lipid peroksidasyonu ve antioksidan sistemler üzerine etkisi
The Effects of melatonin on lipid peroxidation and the antioxidant defence system in experimental brain injury
- Tez No: 103124
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEMDUH KERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
71 ÖZET Oksijenden meydana gelen serbest radikaller, hücre hasan ve ölümünde oldukça önemli mediatörlerdir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda prooksidanlar ve antioksidan savunma sistemleri arasında dengesizlik sonucu ortaya çıkan oksidatif stresin çeşitli dokularda antioksidan enzim aktivitesinde bir artmaya yol açtığı gözlenmiştir. Travmatik beyin yaralanmalarının fizyopatolojisinin aydmlatılmasında bu SOR bağımlı oksidatif stresin oldukça önemi vardır. Melatonin pineal bezden salgılanarak kan dolaşımına verilen potent ve etkili bir endojen serbest radikal gidericidir. Bu çalışmada deneysel olarak kafa travması oluşturulmuş tavşanlarda melatoninin antioksidan sistemler ve lipid peroksidasyonu üzerine etkisi araştırıldı. Sonuç olarak kafa travması deneklerde bir oksidan mücadeleye yol açarken farmakolojik dozlarda uygulanan melatoninin, lipid peroksidasyonunda anlamlı bir azalma oluşturduğu ve antioksidan savunma sistemlerini önemli ölçüde desteklediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY The Effects of Melatonin on Lipid Peroxidation and the Antioxidant Defense System in Experimental Brain Injury. Oxygen-derived free radicals are very important mediators of cell injury and death. Current evidence indicates mat, oxidative stress, which is known to arise as the result of the imbalance between prooksidant production and antioxidant defense, is associated with an elevation in antioksidative enzyme activity in various tissues. Free radicals play an important role injuries of the central nervous system. Melatonin which is released to blood circulation from pineal gland is a potent and effective endogen free radical scavenger. The effects of melatonin on lipid peroxidation and the antioxidant defense system were investigated in experimental brain injury. Our results indicate that brain injury as a model of oxidative stress, is an oxidant challenge in rabbits and so also exogenous melatonin has a protective effect against oxygen free radical mediated lipid peroxidation.