Atrisorb Resorbable Gel'in lomber laminektomi sonrası epidural fibrozisi azaltmadaki etkinliği (deneysel çalışma)
  1. Tez No: 103133
  2. Yazar: KERAMETTİN AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Laminektomiyi takiben oluşan epidural fibrozis, tekrarlayan radiküler ağnlann önemli nedenlerinden biridir. Bu deneysel çalışmada Albino Yeni Zelanda tipi tavşanlara uygulanan Lı ve L4 total laminektomiyi takiben oluşan epidural fibrozisin azaltılması amacıyla Lı laminektomi mesafesine Atrisorb Bioabsorbable Barriyer kullanılarak laminoplasti yapılmış, L4 laminektomi mesafesi kontrol amacıyla boş bırakılmıştır. Atrisorb N-methyl-2 pyrolidone (NMP) içinde çözünen poly D-L-Lactide'den oluşan polimerik akıcı bir bariyerdir. Yüksek derecede biyouyumluluk gösterdiği bilinen ve birçok cerrahi alanda başarıyla kullanılan bir materyaldir. Sekiz hafta sonra spinal kontrastlı ve kontrastsız MR görüntüleri alman, daha sonra sakrifiye edilen tavşanların kontrol ve Atrisorb Bioabsorbable bariyer konulan mesafelerinin histopatolojik incelenmesi ve MR gradeleme yöntemi ile epidural fibrozis oluşumu açısından değerlendirmeleri yapıldı. Histopatolojik incelemede kontrol amacıyla boş bırakılan laminektomi bölgesinin paravertebral kaslar ve granülasyon dokusu ile doldurulduğu gözlendi. Atrisorb Bioabsorbable Bariyer ile laminoplasti yapılan bölgede ise Atrisorb'un yıkımı sonrası hacmindeki küçülmeye bağlı olarak laminektomi alanının her iki tarafında veya tek taraflı fibroblastik aktivite göçü tespit edildi. Ancak laminektomi alanının geri kalan kısımlarında Atrisorb'un kendisi tarafından paravertebral kasların ve granülasyon dokusunun engellendiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The forming of Epidural fibrosis in the operative field following laminectomy is one of the important causes of the persistent and/or recurrent radicular pain. In this experimental study, Albino New Zealand rabbits that were performed Li and L4 total laminectomy procedure were used to reduce epidural fibrosis by Atrisorb bioabsorbable barrier putting on the Li laminectomized area as a bioabsorbable biomechanic barrier. L4 laminectomised area was reserved as control space with including any material. Atrisorb is a polimeric fluid barrier to be composed of poly D-L-Lactide solved in N-Methyl-Pyrolidone. It is known that Atrisorb has perfect biocompatabl character, and has been using in many surgical operations. After 8 weeks later, the rabbits were evaluated by magnetic resonance imaging (MRI) with contrast enhanced and no contrast enhanced secans, and after these procedure the rabbits were sacrificed by using perfusion and fixation technique. The investigation was continued with histopathologic procedure and MRI grading method to describe the forming and amount of epidural fibrosis. In the histopathologic investigation, we observed that the control space including any material was filled by paravertebral muscles and granulation tissue. In the laminoplastized area by using Atrisorb bioabsorbable barrier, we observed that the fibroblastic activation and migration was detected bilaterally on the laminectomized area because of the shrinkage of Atrisorb via biodegradation of the material. In the remaining areas of the laminectomized space, it is observed that paravertebral muscles and granulation tissues were perevented by Atrisorb, itself.