Periodontal interproksimal kemikiçi defektlerin yönlendirilmiş doku rejenerasyonu ile tedavisinde tek başına ya da doğal kemik mineral greftiyle (BİO-OSS) birlikte kullanılan periodontal bariyer membranın (atrisorb) etkinliğinin incelenmesi
Evaluation of a resorbable barrier membrane (Atrisorb) alone or combined with a bone graft (BioOss) in guided tissue regeneration of intrabony interproximal defects
  1. Tez No: 164290
  2. Yazar: TÜRKAN SUBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZEN TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
6. ÖZET Periodontitis, periodontal dokuların kaybı ile karakterize olan iltihapsal bir hastalıktır. Periodontal tedavinin amacı, iltihapsal periodontal hastalığın durdurulması ve kaybedilen periodontal dokuların rejenerasyonudur. Ancak geleneksel periodontal cerrahi yöntemlerin uygulanması sonrası iyileşme onarım ile sonuçlanmaktadır. YDR hastalık nedeniyle bozulmuş periodontal doku bütünlüğünü ve sağlığını yeniden oluşturmak için geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Bu araştırma, posterior interproksimal kemikiçi defektlerin YDR tekniği ile tedavisinde rezorbe olan Atrisorb® periodontal bariyer membranın tek başına ve kemik greftiyle birlikte kullanımının etkinliğini incelemek ve bulguları flap operasyonu ile karşılaştırmak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, kronik periodontitisli 23 hastada bulunan toplam 39 interproksimal kemikiçi defekt çalışma kapsamına alınmıştır. Bu defektlerin 14 tanesine Atrisorb® periodontal bariyer membran, 13 tanesine membran ile birlikte Bio-Oss® kemik grefti, 12 tanesine de sadece flap operasyonu uygulanmıştır. Çalışmada klinik olarak Silness-Löe Plak İndeksi, Löe-Silness Gingival İndeksi, Periodontal Sondalama Derinliği, Rölatif Dişeti Kenarı Konumu, Rölatif Klinik Ataşman Düzeyi ve Rölatif Transgingival Ölçüm Düzeyi belirlenmiş, sert dokuda meydana gelen değişimler ayrıca radyografik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Evaluation of a periodontal barrier membrane (Atrisorb®) alone or combined with a natural bone graft (BioOss®) in guided tissue regeneration of intrabony interproximal defects. Periodontitis is an infectious disease leding to inflammatory changes and characterized by loss of integrity of periodontal tissues. The aim of the periodontal therapy is to stop the progression of the disease and to regenerate the lost tissues. Traditional mechanical-based periodontal treatment methods that aim regeneration result in periodontal repair. Guided tissue regeneration (GTR) is a surgical technique for restoring the lost periodontal tissue integrity and health. This study was designed to evaluate the effectiveness of the therapy with GTR by use of a resorbable barrier membrane (Atrisorb) alone or combined with a bone graft (BioOss) in periodontal intrabony defects. The results have also been compared with flap operation-alone group as control. 39 interproximal intrabony defects in 23 systemically healthy patients with chronic periodontitis have been included in the study. The first test group, in which Atrisorb barrier membrane alone has been used, consisted of 14 defects. The second test group, in which the Atrisorb barrier membrane has been combined with a bone graft, consisted of 13 defects. The control group, which was treated with flap operation alone, consisted of 12 defects. Plaque Index, Gingival Index, location of the gingival margin, periodontal probing depth, relative clinical attachment level, sounding measurements have been performed. Radiographic analysis has been used to measure the formation of new mineralized tissue.