Alveoler kemik ve kemik iliği kökenli hücrelerin farklı özellikteki kök yüzeylerinde oluşacak iyileşmeye etkisinin histopatolojik olarak incelemesi
Histopathological evaluatıon of the effect of alveoler bone and bone marrow originated cells in healing of different types of root surfaces
  1. Tez No: 142043
  2. Yazar: DİDEM KEÇECİOĞLU ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. ALTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
97 ÖZET Periodonsiyum, birbirinden ayrı farklılaşma potansiyeline sahip mezenşimal hücre populasyonlarını içerir. Doku oluşumu için bu hücrelerin kapasitesi ve bu hücrelerin prekürsörlerinin orjini hala tanımlanmamıştır. Periodonsiyum içindeki sementoblast prekürsörlerinin alveoler kemiğin endosteal yüzeyinde bulunabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, alveol kemiği ve kemik iliği kökenli hücrelerin farklı özellikteki kök yüzeylerinde oluşacak iyileşmeye etkisini incelemektir. Bu amaçla, 5 adet domuzun maksiller ve mandibuler molar diş kökleri hizasındaki bukkal alveoler kemiğin kortikal tabakası 3x3x1 mm (en.boy.derinlik) boyutunda kaldırılarak kemik defektleri oluşturuldu. Daha sonra bu defektlere dentin, sement, fibronektinli dentin yüzeyleri olmak üzere 3x3 mm boyutlarında kök parçalan kapak tarzında yerleştirildi ve etrafı Atrisorb membran materyali ile kapatıldı. Operasyon sonrası domuzlar 15. ve 45. günlerde sakrifiye edilerek elde edilen preparatlar ışık mikroskobunda histopatolojik olarak değerlendirildi. Değerlendirmelere göre; alveoler kemiğin endosteal boşuklarından köken alan hücrelerin rejeneratif potansiyelini sementoid yapımı yönünde değil osteoid yapımı yönünde gerçekleştirdikleri98 saptanmış ve periodontal ligament hücrelerinin rejeneratif potansiyele sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
99 SUMMARY Periodontium contains various mesenchimal cell populations with specific differentiation capacity of those cells for tissue formation still remains unclear. Sementoblast precursors within periodontium reported to be found on endosteal surfaces of alveolar bone. The aim of this study is evaluation of the effects of alveolar bone and bone marrow originated cells on healing around various root surfaces. According to this purpose, cortical layer of the alveolar bone was removed by 3x3x1 mm (width, lenght, height) dimensions at the level of maxillar and mandibular molar levels in 5 pigs for preparations of bone defects. Furthermore, those defects were covered with 3x3mm root particle caps with cement, dentin and fibronectin coated dentin surfaces and Atrisorb membranes were plated over those root particle caps. After the operations, pigs were sacrificed at day 1 5 and 45, and histopathological examination of the samples were performed by light microscope. Results of the study showed that the cells originated from endosteal gaps of the alveolar bone has regenerative potential not towards sementoid formation but osteoid formation. In conclusion, the results showed that periodontal ligament cells has regenerative potential.