Timpanik sinir (Jacobson Siniri)'in denervasyonunun orta kulak havalanması üzerine etkisi
Effect of tympanic nerve (Jacobson Nerve) on middle ear seration
- Tez No: 103161
 - Danışmanlar: PROF.DR. NEBİL GÖKSU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
50 VI. ÖZET: Orta kulak hastalıklarının bir kısmının, orta kulak mukozasında otonomik inervasyon sağlayan sinirlerin maturasyonunun yetersizliği sonucunda ortaya çıktığı, bu inervasyonun orta kulak basıncının ve gaz kompozisyonunun düzenlenmesini sağladığı düşünülmektedir. Özellikle çocukluk yaşlarında sıkça görülen orta kulak effiizyonları, atelektazi ve adeziv hadiselerin zemininde yer alan Eustachi borusu ve mastoid pnömatizasyon bozukluklarında, bu nöral yapıların yetersizliğinin etkili olabileceği iddia edilmiştir. Bu maksatla bu çalışmada 25 tavşanın sağ kulağında Jacopson siniri kesilmiş, diğer kulağı kontrol grubu olarak takip edilmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü aylarda otoskopik ve histopatolojik olarak kulak zarı ve orta kulak mukozası incelenmiş ve elde edilen veriler her iki grup arasında istatistiksel yöntemler ile karşılaştırılmıştır. İstatistiksel olarak, Jakobson siniri kesilmiş olan kulaklarda, kulak zarında retraksiyon, orta kulakta effüzyon ve orta kulak epitelinde goblet hücrelerinin daha fazla olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar, orta kulak mukozasının, yalnızca bir örtü değil, aynı zamanda, orta kulağın fonksiyonel bir parçası olduğunu, mukozadaki glomus hücreleri vasıtası ile, basınç ve kimyasal değişiklikler hakkındaki bilgilerin timpanik pleksusa ulaştırıldığını ve bu verilerin, refleks olarak bölgedeki kan akımını ve enflamasyonu kontrol etmekte olduğunu düşündürmektedir. Özellikle çocuklarda sık olarak izlenen, orta kulak patolojilerinin zemininde, bu nöral mekanizmanın matürasyon eksikliğinin de etkisi olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
51 VII. SUMMARY: It has been suggested that, maturation defects in otonomic innervation of the middle ear mucosa can contribute to physiopathologic process of the middle ear diseases. It has been known that this innervation can regulate the middle ear gas composition and pressure. Pediatric otologic problems, particularly middle ear effusions, atelectasis and adhesive ones have been claimed as the diseases associated with immaturity of otonomic innervation of the middle ear mucosa. In this study, Jacobson nerves in the right ears of 25 rabbits were excised while the left ears were selected as control groups. The animals were followed up to 3rd month, and otoscopic and histopatologic examainations were performed at the end of the first, second and third months. It was found that ratios of tympanic membrane retraction, middle ear effusion and goblet cells were istatistically higher in the Jacobson damaged group than control group. In the view of data of this study and literatural background, it could be said that middle ear mucosa is not only a cover, but also a functional part of the middle ear, with contribution of the glomus cells, which detect the pressure and chemichal changes in the middle ear. By the way of the tympanic plexus, this information can regulate the blood flow and inflamation of the middle ear cleft. Especially in children, maturation defficiency of this neural mechanism can be pronounced as one of the important contributive factors of the middle ear effusisons and atelectatasis.