Behçet hastalığında nöro-otolojik bulgular
The neuro-otologie findings of Behçet's disease
  1. Tez No: 103169
  2. Yazar: KADİR BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KÜLAHLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
48 ÖZET Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalında İSG 1990 kriterine göre Behçet hastalığı tanısı almış 62 hasta nöro-otolojik tutulum yönünden değerlendirilmek için aynı sayıda kontrol grubu ile çalışmaya alınmıştır. Sistemik bir hastalık olan Behçet hastalığının temel patolojisinin vaskülit olması nedeniyle iç kulak tutulumunu araştırma gayesiyle hastaların odyovesibüler fonksiyonlarını değerlendirmek üzere saf ses eşik odyogramı, konuşmayı ayırdetme testi, UİP, videonistagmogaram ve kalorik test uygulanmıştır. Bu testlerde patoloji tespit edilen hastalara koklear ya da retrokoklear ayırımını yapmak için eşik üstü testlerden metz, SİSİ ve ton-decay testleri yapılmıştır. Odyovestibüler testlerden herhangi birinde patoloji tespit edilen hastalardan beyinsapını da içine alan kranial MR istenerek MSS'leri değerlendirilmiştir. Ayrıca hasta ve kontrol gaıbunda HLA-B51 antijeni çalışılarak odyovestibüler bozukluklarla ilişki olup olmadığına bakılmıştır. Behçet hastalığında odyovestibüler bozuklukla istatistiksel değerlendirme; hastaların cinsiyetine, hastalığın süresi, aktif ya da inaktif dönemde olması gibi kriterlere göre yapılıp, bulunan patolojik sonuçlarla nöro-Behçet arasında ilişki araştırılmıştır. Behçet hastalarından 5 'inde saf ses odyometrisinde bilateral SNİK tespit edilmişken, her frekans için >25 dB eşik değeri patolojik kabul edildiğinde toplam 26 (%41.9) hastada bu değerin üzerinde eşik değerleri bulunmuştur. Böylece hastaların işitme eşiklerinde kontrol grubuna göre anlamlı yükselme olduğu bulunmuştur. İşitme eşiklerindeki artışın yüksek frekanslarda daha fazla olduğu saptanmıştır. SNİK tespit edilen hastalarda patolojinin koklear kaynaklı olabileceği kanaatine varılmıştır. Hastalar cinsiyetlerine göre alt gruplara bölünüp kontrol grubu ile odyolojik açıdan karşılaştırıldığında, hem kadın hern de erkek hastaların işitme eşikleri kontrol alt gruplarından yüksek bulunmuştur. Hastalığın ilk beş yılından sonra kulak tutulumu ortaya çıktığı bulunmuş, ancak aktif-inaktif dönemle işitme azlığı arasında bir bağlantı kurulmamıştır. Ayrıca kokleovestibüler patolojilerle nöro-Behçet arasında da ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY In department of ENT of University of Erciyes Medical Center, 62 patients with Behcet's disease were evaluated neuro-otological with equal number of control group according to the ISG 1990 criteria. The basic patology of Behcet's disease, which is a multisistemic disorder, is vasculitis. By the reason, to investigate the patology in the inner ear, we evaluate the odiovestibular functions of the patients with pure-ton audiometric test, speech discrimination, short increment sensitivity index, tone-decay test, auditory brainstem respons, videonistagmogram and caloric tests. Patients who have problem in these tests, are also evaluated radiologically. Cranial and brain stem MR of patients were practiced, to examine the CNS. Both the patients and the control group were tested with the HLA-B51 antigen, to investigate the relation with the odiovestibular malfunctions. Odiovestibular malfunctions in Behcet's disease, were statistically evaluated, according to the criteria; sex of the patients, duration of illness, illness in active period or not, and investigated with the neuro-Behçet and pathologic findings. Sensorineural hearing loss were established after the pure-ton audiometri. In 5 of patients for all the frequencies, if >25 dB is accepted as the threshold of pathologic value, in 26 (%41.9) of patients, the values which are over the threshold were found. Thus, there was obvious difference between the patients and the control group. The threshold values of the patients were higher than the control group especially at the high frequencies. We decided that the pathology of the patients who we established sensorineural hearing loss, was due to cochlea. After the patients were separrated into two groups according to sex, and compared audiologically, we found the hearing tresholds higher than the control group, both in male and female patients. The ear involvement was found 5 years after the initial symptom, but no relation between hearing loss and active-inactive period of disease was found. Also no relation between neuro-Behçet and cochleovestibular pathologies was found.