İşitme kayıplarında otoakustik emisyon bulgularının değerlendirilmesi
- Tez No: 103170
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
65 ÖZET Otoakustik emisyonlar (OAE), kokleanın dış saçlı hücreleri tarafindan üretilen ve dış kulak yolundan kaydedilebilen düşük şiddetli, nonlineer akustik sinyallerdir. Spontan (SOAE), geçici uyarılmış (TEOAE), stimulus frekans (SFOAE) ve distorsiyon ürünleri (DPOAE) olmak üzere dört gruba ayrılmaktadır. Bugün için TEOAE ve DPOAE' lar daha sıklıkla kullanılır. Ocak 2001 ile Temmuz 2001 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalına işitme kaybı şikayeti ile başvuran yaş ortalaması 45.1, yaş aralığı 13-71 olan 31'i erkek, 19'u kadın 50 hastanın pure ton odyometri (PTO) ve otoakustik emisyon bulguları değerlendirildi. Araştırmaya katılan hastalarda işitme kaybı sebepleri olarak 20 hastada presbiakuzi, 10 hastada ototoksite, 10 hastada kronik otitis media, 5 hastada ani işitme kaybı ve 5 hastada akustik nörinom tespit edildi. Vakaların OAE ile PTO sonuçlan karşılaştırıldı ve frekansiyel korelasyon olup olmadığı araştırıldı.... Presbiakuzi, ototoksisite ve ani işitme kaybı olgularında EOAE yanıtlan ile PTO eşikleri arasında frekansa spesifik uyum olduğu gözlendi (p0.05). Kulak zan perforasyonunun ve orta kulak patolojilerinin OAE yanıtım olumsuz etkilediği belirlendi Akustik nörinomlann teşhisinde EOAE' lann tanısal değerinin sınırlı olduğu görüldü. EOAE' lann işitme kayıplarında pure ton odyometri sonuçlarım destekleme, bütünleştirme ve yeni tanısal ihtimaller sağlayabilme potansiyelinin olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY Otoacoustic emissions (OAEs), are low-intensity, nonlinear, recordable acoustic signals from outer auditory pathway produced by outer hair cells of cochlea. It was divided into four patterns as spontaneous OAE (SOAE), transiently evoked OAE (TEOAE), stimulus-frequency OAE (SFOAE) and distortion-products OAE (DPOAE). Recently, TEOAEs and DPOAEs are used mostly. Between January 2001 and July 2001, pure-ton audiometer (PTO) and OAE findings of 50 patients including 31 men and 19 women whose average age was 45.1 and age range was between 13-71, applied to Otolaryngology Department of Atatürk University Medical Faculty with hearing loss complaints were evaluated. As the reasons of hearing loss in patients studied in this investigation, in 20 patients presbycusis, in 10 patients ototoxicity, in 10 patients chronic otitis media, in 5 patients sudden hearing loss and in 5 patients acoustic neurinoma were determined. OAEs and PTO results of the cases were compared and it was investigated whether there is frequency-correlation between the results. In the cases of presbycusis, ototoxicity and sudden hearing loss, frequency-specific correlation was observed between EOAE responses and PTO thresholds (p0.05). It was determined that tympanic membrane perforation and middle ear patologies affected OAE responses negatively. It was realized that the diagnostic value of EOAEs was limited in diagnosis of acoustic neurinoma. It was concluded that in hearing loss EOAEs have potentials of supporting and integrating pure-tone audiometer results and of validating new diagnostic possibilities.