Ses kısıklığı etyolojisinde laringofaringeal reflünün yeri
The Place of laryngopharyngeal reflux in the ethiology
  1. Tez No: 103185
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Ses kısıklığı şikayeti bulunanlarda laringofaringial reflü (LFR) araştırmak amacıyla 1999-2001 yıllan arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalma başvuran 30 hasta ve 9 sağlıklı kontrol grubuna 24 saatlik çift problu pH monitorizasyonu yapıldı. Ses kısıklığına ilave olarak hastalann diğer yakınmalan ve videolaringoskobik muayene bulgulan da kaydedildi. Ses kısıklığı ile birlikte bulunan en yaygın şikayetler, 17 hastada(%56,6) sürekli boğaz temizleme, 17 hastada(%56,6) göğüste yanma ve/veya ağıza acı su gelmesi, 13 hastada (%43,3) sürekli öksürük, 12 hastada(%40,0) boğazda takılma hissi, 8 hastada(%26,6) boğazda aşın balgam, 7 hastada(%23,3) yutma güçlüğü, 6 hastada(%20,0) sürekli boğaz ağnsı ve 4 hastada(%13,3) ağız kokusu şeklindeydi. Videolaringoskobik muayenede; 7 hastada(%23,3) faringial hiperemi, 17 hastada (%56,6) interaritenoid bölgede mukozal kalınlaşma olarak da bilinen pakidermi, 7 hastada(%23,3) aritenoid hiperemisi, 3 hastada(%10,0) aritenoid ödemi, 6 hastada(%20,0) vokal kord hiperemisi, 5 hastada(%16,6) vokal kordlarda ödem, iki hastada bilateral vokal kord nodülü, iki hastada granülom, bir hastada polip, bir hastada lökoplaki, bir hastada reinke ödemi, bir hastada subglottik stenoz ve bir hastada bilateral sulkus vokalis mevcuttu. Kontrol grubunu oluşturan 9 hastanın üç tanesinde(%33,3) LFR atağı varken faringial probdaki ortalama atak sayısı değerleri toplam zaman için 0,89(std sp:l,69), ayakta geçen zaman için 0,89(std sp:l,69) ve yatış süresince geçen zaman için 0,0(std sp:0,0) olarak bulundu. Ses kısıklığı şikayeti bulunan 30 hastanın ise 19'unda(%63,3) LFR atağı mevcutken bu hastalann 19'unda da ayakta LFR atağı ve sadece 6'smda yatış pozisyonunda LFR atağı gözlendi. Tüm hasta grubunun faringial reflü atak sayı ortalaması toplam süre için 5,87(std sp:7,04)(Mann-Whitney U Test, p0,05) olarak bulundu. 59Pakidermi, aritenoid hiperemisi ve aritenoidlerde ödem şeklinde posterior larinjit bulgusu olan 22 hastanın 14'ünde(%63,6), faringial hiperemisi olan 7 hastanın 4'ünde(%57,l), vokal kord hiperemisi olan 6 hastanın tamamında(%100) ve vokal kordlarda ödemi olan 5 hastanın 4'ünde(%80), LFR atağı tespit edildi. Bu çalışmayla, ses kısıklığı etyolojisinde LFR'nin önemli bir yer tutduğu ve LFR'yi tespit etmek için kullanılan 24 saatlik çift problu pH monitorizasyonunun faydalı bir teknik olduğu sonucuna varıldı. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY With the aim of studying laryngopharyngeal reflux (LPR) in patients with hoarseness, we performed 24 hour double probe pH monitoring to 30 patients and 9 healthy controls who applied to Cerrahpaşa Medical Faculty Ear Nose Throat department in years 1999-2001. Symptoms in addition to hoarseness were recorded and videolaryngoscopic evaluation was performed. The most common symptoms in addition to hoarseness were frequent throat clearing in 17 patients(56.6%), heartburn and/or regurgitation in 17 patients(56.6%), chronic cough in 13 patients(43.3%), globus in 12 patients(40.0%), excessive sputum in the throat in 8 patients(26.6%), difficulty swallowing in 7 patients(23.3%), chronic sore throat in 6 patients(20.0%), halitosis in 4 patients(13.3%). By videolaryngoscopy, pharyngeal hyperemia in 7 patients(23.3%), pachydermia also known as interarytenoid mucosal thickening in 17 patients(56.6%), arytenoid hyperemia in 7 patients(23.3%), arytenoid eodema in 3 patients(10.0%), vocal cord hyperemia in 6 patients(20.0%), vocal cord eodema in 5 patients(16.6%), bileteral vocal cord nodules in two patients, granuloma in two patients, polyp in one patient, leukoplakia in one patient, reinke eodema in one patient, subglottic stenosis in one patient and bilateral sulcus vocalis in one patient were detected in the patient group. LPR attacks were detected in 3 of 9 control subjects(33.3%). Average attack number in the pharyngeal probe was 0.89(std:1.69) for total time, 0.89(std:1.69) for upright position, and 0.0(std:0.0) for supine position. LPR attacks were detected in 19 of 30 hoarseness patients(63.3%). All of these 19 patients experienced LPR in upright position and 6 of them had LPR in supine position. Average attack number in the pharyngeal probe was 5.87(std:7.04) for total time(Mann-Whitney U Test, p0.05). LPR was detected in 14 of 22 patients(63.6%) with posterior laryngytis presenting as pachydermia, arytenoid hyperemia and arytenoid eodema, 4 of 7 patients(57.1%) with pharyngeal hyperemia, all of 6 patients(100%) with vocal cord hyperemia, and 4 of 5 patients(80%) with vocal cord eodema. We concluded that LPR plays an important role in hoarseness ethiology and 24 hour pH monitoring is a useful technique for diagnosing LPR. 61