Meniere hastalığında alerjinin rolü: Alerjik provokasyonun elektrokokleografik olarak değerlendirilmesi (klinik çalışma)
  1. Tez No: 103186
  2. Yazar: GÜLSEN GÜNEY ÖĞMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
10. ÖZET Bu çalışmada amaç Meniere hastalığı tanısı almış hastalarda alerjik provokasyonun iç kulak üzerine etkilerim transkanal elektrokokleografi ve odiometrik testlerle araştırmaktı. Meniere tanısı almış 48 hasta çalışmaya alındı. Hastalara yapılan odiolojik testleri takiben transkanal elektrokokleografi çekildi. Multitest yöntemiyle uygulanan alerji testi sonrası hastalar transkanal elektrokokleografi ile değerlendirilip en yüksek pozitiflik veren alerjen provokasyon için kullanıldı. Provokasyon sonrası hastalar odiolojik olarak ve transkanal elektrokokleografi ile değerlendirildi. Hastalar provokasyonun ertesi gün ve 2 hafta sonrası odiolojik olarak değerlendirildi. Hastaların %77,08'inde alerji testi pozitifti. Hem inhalan hem de gıda alerjenlerine karşı pozitiflik saptandı. İnhalan alerjenlerden ev tozu akan, gıda alerjenlerinden ıspanak ve kayısı en fazla saptanan alerjenlerdi. Hastaların alerji testi öncesi ve sonrası (p=0,000) ile alerji testi öncesi ve provokasyon sonrası (p=0,000) arasında transkanal elektrokokleografi sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Pür ton odiometri sübjektif bir test yöntemi olması nedeniyle hastalığın kısa süreli değişimlerini değerlendirmede yetersiz bulundu. Bu çalışmanın bulgularına göre: 1. Meniere hastalığı etiyolojisinde alerji rol oynayabilir. 2. Meniere hastalığının tanı ve takibinde elektrokokleografi objektif bir tanı yöntemidir. 69
Özet (Çeviri)
10. SUMMARY The aim of this study to investigate the effects of allergic provocation on inner ear by using transcanal electrocochleography and odiologic tests in patients with Meniere disease. 48 Meniere disease patients were included in the study. Transcanal electrocochleography was taken after pure tone audiometry for each subject. Patients multitest skin testing for inhalant and food allergens. The allergen having the biggest enduration was used for provocation. After provocation, patients were evaluated with odiologic tests and transcanal electrocochleography. Pure tone test were made the they after and 2 weeks later the provocation. 77,08% of the patients had positive skin test for both the inhalant and food allergens. Apricot, spinach and mite were the commen most allergens. Significant differences were seen between the results of transcanal electrocochleography before and after allergy testing (p=0,000), and provocation (p=0,000). As subjective tests procedure, pure tone audiometry was fount to be insufficient in evaluation of short time changes of disease. According to these results; 1. Allergy may play a role in the ethyology of Meniere disease. 2. Electrocochleography is an objective diagnostic test for the diagnosis and monitoring of Meniere disease. 70