Ratlarda superior mezenterik arter iskemi-reperfüzyonunda 3-aminobenzamidin eritrosit deformabilitesi üzerine etkisi
  1. Tez No: 103197
  2. Yazar: MEHMET KÜRŞAT AFŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET: Bu çalışmada ratlarda Poli-(ADP-riboz)sentaz (PARS) inhibitor*) 3- aminobenzamidin (3-AB) superior mezenterik arter (SMA) iskemi-reperfüzyonunda (l/R) eritrosit deformabilitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 220-250 g. ağırlığında 25 adet erkek Wistar albino rat 4 guruba ayrılmıştır. Grup-1 (Kontrol): 1 mL/kg serum fizyolojik (SF) intraperitoneal (İP) yolla verildikten 20 dakika sonra laparatomi yapılmış ve laparotomiyi takiben 120. dakikada kan örnekleri alınmıştır. Grup-2(iskemi-reperfüzyon): İP 1 mL/kg SF'i takiben 20. dakikada laparatomi ile SMA 30 dakika boyunca klempe edilmiş, sonrasında 90 dakika reperfüzyon uygulanmış ve kan örnekleri alınmıştır. Grup-3(3-AB): Grup-1 'de yapılan işlemler İP yolla SF yerine 10 mg/kg 3-AB verilerek yapılmıştır. Grup-4(l/R+ 3-AB): Grup-2'de yapılan işlemler İP yolla SF yerine 10 mg/kg 3-AB verilerek yapılmıştır. Bütün gruplarda laparatomi öncesi intramusküler 50 mg/kg ketamin + 7 mg/kg rompun ile anestezi sağlanmış, kan örnekleri intrakardiyak yolla alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this study the effect of 3-aminobenzamide (3-AB) a poly(ADP-rybose) synthetase (PARS) inhibitor on red cell defomability in superior mesenteic artery (SMA) ischemia reperfusion injury (l/R) was evaluated on 25 male Wistar albino rats weighing 220 - 250 g.The animals were allocated 4 groups: Group 1 (n=5); served as control, received intraperitoneal (IP) saline (1 mL-kg“1) 20 min. Before a laparatomy of 120 min. duration, and blood samples were obtained via cardiac punction at the end of the procedure. In Group 2 (n=5) animals received the same dose of saline 20 min. before a laparotomy and SMA ishemia of 30 min. following 90 min. reperfusion period and blood samples were obtained. Group 3 (n=5) animals were subjected to the same procedure as in group 1, but received 10 mg-kg”1 3-AB instead of saline. And Group 4 (n=1 0) animals were subjected to the same l/R injury, receiving 10 mg-kg“1 3-AB instead of saline. In all groups rats were anesthetised using intramuscular ketamine 50 mg-kg ”1 and xylasine 7 mg-kg "1. Red cell deformability was determined using the filtration method. ANOVA and posthoc Student-Newman-Keuls test was used to compere data between groups. The limit of significance was set at p= 0.05.