Ratlarda mezenter iskemi tanısında immunfenotiplemenin rolü
The role of immunphenotyping in the diagnosis of mesenteric ischemia in rats
  1. Tez No: 778773
  2. Yazar: AYDIN ERAY TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Akut mezenter iskemi(AMİ), erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğu mortal bir vasküler kaynaklı intestinal acil durumdur. Teşhis çoğunlukla klinik şüpheye dayalı olup ilk amaç iskemi ve nekrozun önlenmesidir. Fizik muayene bulgularının ortaya çıkışı muhtemel geri dönüşümsüz mezenterik iskeminin veya nekrozun göstergesidir. Mortalite ve morbidite major bulgular ortaya çıkmadan tanı konulup tedavi başlanarak önlenebilir. Mezenterik anjiografi, tanıda altın standarttır ancak invazif, yüksek maaliyetli, nefrotoksik ve girişimsel radyolog gerektirmesi sebebiyle yaygın kullanılamamaktadır. Bu açıdan akut mezenterik iskemide hipoperfüzyonun biyokimyasal olarak saptanabilmesi oldukça önem kazanmaktadır. AMİ için birçok merkezde araştırmalar yapılmasına rağmen tanısal bir biyobelirteç henüz geliştirilememiştir. Bu çalışmamızda ratlarda AMİ erken tanısında immunfenotiplemenin bir biyobelirteç olarak rolü incelendi. Gereç ve Yöntem: 21 adet erişkin dişi Sprague-Dawley rat 3 gruba ayrıldı. Sham grubuna laparatomi yapılarak intestinal anslar manipule edilerek superior mezenterik arter(SMA) ortaya konuldu ve herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadan abdominal organlar yerine konularak batın kapatıldı. İskemi-repefüzyon grubunda SMA ortaya konulup atravmatik plastik bulldog klemp yerleştirildi. 45 dakika beklendikten sonra bulldog klemp çıkarılıp reperfüzyonun sağlandığı gözlenip batın kapatıldı. İskemi grubunda SMA'ya atravmatik plastik bulldog klemp yerleştirildi ve batın kapatıldı. Postoperatif 6.saatin sonunda tüm gruplardaki ratlar sakrifiye edilerek serumları elde edildi ve 3 cm'lik ileum segmenti rezeke edildi. Bulgular: Gruplara göre rat ileumlarının histopatolojik evreleri kıyaslandığında, grup 2 ve 3 arasında istatistiksel olarak fark yokken hem grup 2 hem de grup 3'ün ileal mukozalarına ait Chiu histopatolojik evreleri grup 1'e kıyasla daha yüksek saptandı. Lenfositlerin yüzey antijenlerine göre belirlenen lenfositlerin alt tipleri karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak fark olmadığı saptandı. Korelasyon matriks analizinde ileum mukozalarına ait Chiu histopatolojik evre ile CD45+ ve CD4+CD8+ arasında saptanan anlamlı korelasyonlar verilerin nonparametrik olmasından dolayı Spearman korelasyon analizi ile tekrar değerlendirildiğinde birbirine yakın korelasyonlar saptandı. Hemogram parametreleri açısından iskemi grubunun MPV değerleri, iskemi-reperfüzyon grubundan istatiksel anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Hemotolojik indeks açısından sham ve iskemi-reperfüzyon grubu arasında istatistiksel fark yokken, iskemi grubunun PLR değerleri sham grubundan daha yüksekti. D-dimer düzeyleri açısından sham grubuna kıyasla iskemi-reperfüzyon ve iskemi grubunda D-dimer düzeyleri istatistiksel olarak daha yüksekti. Sonuç: AMİ tanısında lenfositlerin alt tiplerinden istatiksel anlamlı bir biyobelirteç bulunmamış olmakla birlikte ileal doku iskemisi artışıyla CD45+ ve CD4+CD8+ düzeylerinde yükselme saptanmıştır. Ayrıca PLR, MPV ve D-dimer düzeylerindeki artışın AMİ tanısındaki yeri istatiksel olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute mesenteric ischemia (AMI) is a mortal intestinal emergency with vascular origin. Early diagnosis and treatment are crucial in AMI. Diagnosis is mostly based on clinical suspicion and the primary goal is to prevent ischemia and necrosis. The occurance of physical examination findings is an indicator for possible irreversible ischemia or necrosis. Mortality and morbidity can be prevented by early diagnosing and initiating treatment before major findings appear. Mesenteric angiography is the gold standard in diagnosis, but it cannot be used widely because it is invasive, over-costing, nephrotoxic and requires an interventional radiologist. In this respect, it is very important to detect hypoperfusion in acute mesenteric ischemia by biochemically. Although researches have been done in many centers for AMI, a diagnostic biomarker has not been developed yet. The goal of this conducted on rats study was to determine the immunophenotyping whether be used as a biomarker to early diagnose AMI. Material and Methods: 21 adult female Sprague-Dawley rats were divided into 3 groups. In the Sham group, rats exposed to laparotomy, the superior mesenteric artery (SMA) was found by manipulating the intestinal loops. Without clamping the SMA; the abdomen was closed by placing the abdominal organs. No further surgical intervention was planned for this group. In the ischemia-reperfusion group, SMA was revealed and an atraumatic plastic bulldog clamp was placed. After waiting for 45 minutes, the bulldog clamp was removed and reperfusion was observed, and the abdomen was closed. In the ischemia group, an atraumatic plastic bulldog clamp was placed in the SMA and the abdomen was closed. At the end of the postoperative 6th hour, the rats in all groups were sacrificed, their serum was collected, and a 3 cm ileum segment was resected. Results: When the histopathological stages of the rat ileums were compared according to the groups, there was no statistical difference between groups 2 and 3, but the Chiu histopathological stages of the ileal mucosa of both group 2 and group 3 were found to be higher compared to group 1. When the subtypes of lymphocytes determined according to the surface antigens of the lymphocytes were compared, it was found that there was no statistical difference between the groups. In the correlation matrix analysis, significant correlations between Chiu histopathological stage of ileum mucosa and CD45+ and CD4+CD8+ were re-evaluated with Spearman correlation analysis due to nonparametric data. After re-evaluation it revealed close correlations to each other. In hemogram parameters, MPV values of the ischemia group were found to be higher than the ischemia-reperfusion group and this finding was statistically significant. In terms of hematological index, there was no statistical difference between the sham and ischemia-reperfusion groups, although the PLR values of the ischemia group were higher than the sham group. In terms of D-dimer levels, D-dimer levels were statistically higher in the ischemia-reperfusion and ischemia group compared to the sham group. Conclusion: Although, biomarker of lymphocyte subtypes was not found as statistically significant in the diagnosis of AMI. CD45+ and CD4+CD8+ levels was proved to increase in the situation of ileal tissue ischemia. In addition, the increase in PLR, MPV and D-dimer levels in the diagnosis of AMI has been proven statistically.