Panik bozukluğunda odyovestibüler değerlendirme
  1. Tez No: 103207
  2. Yazar: ALPER TECER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAŞİT TÜKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 3131
Özet
. Panik atağı sırasında baş dönmesi olan hastalar ile baş dönmesi olmayan panik bozukluğu hastaları arasında, ENG testinde bozukluk görülme oranlan açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır.. Panik ataklarının dışında baş dönmesi olan ve olmayan panik bozukluğu hastaları arasında, ENG testinde bozukluk görülme oranları açısından anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Bu sonuç, özellikle bu hasta grubunda vestibüler testlerden yararlanılabileceğini düşündürmektedir.. ENG testi normal ve bozuk olan hastalar arasında PAÖ, SYÖ ve DSKE-durumluk kaygı puanları açısından anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır.. ENG testi bozuk olan hastaların DSKE-sürekli kaygı, HADÖ ve HDDÖ puanlarının ise, ENG testi normal olan hastalara göre anlamlı olarak yüksek olduğu gözlenmiştir. 10. ÖZET Araştırmada, Eylül 1999- Kasım 2000 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran ve DSM-IV'e göre“agorafobi olmadan panik bozukluğu”(s=17) ve“agorafobi ile birlikte panik bozukluğu”(s=17) tanıları konan 34 hasta ve kontrol grubunu oluşturan 20 sağlıklı denek alındı. Çalışmaya alınan hastaların tanıları, DSM-IV için Yapılandırılmış Klinik Görüşmesi / Klinik Versiyon (SCID-I/CV) (First ve ark. 1997) kullanılarak konuldu. Tetkikler öncesinde hasta ve kontrol gruplarının otonörolojik muayenesi yapıldı, Tüm hastalar ve kontrol grubu standart odyovestibüler tetkikler olan saf ses odyometrisi, timpanometrik tetkik, elektronistagmografı (ENG) kullanılarak değerlendirildi. Tüm hastalara Panik ve Agorafobi Ölçeği (PAÖ), Hamilton Anksiyete Derecelendirme Ölçeği 83(HADÖ), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ), Sheehan Yetiyitimi Ölçeği (SYÖ), yarı yapılandırılmış görüşme çizelgesi ve Durumluk - Sürekli Kaygı Envanteri (DSKE) uygulandı. Panik bozukluğu grubunun ENG testi sonuçlarında, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde fazla bozukluk saptandı. Periferik tip vestibüler patoloji, panik bozukluğu grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde fazla bulundu. Panik bozukluğu ile kontrol grubu arasında saf ses odyometrisi sonuçlarında anlamlı fark bulunmadı. ENG testinde saptanan bozuklukların, agorafobi ile birlikte panik bozukluğu ve agorafobi olmadan panik bozukluğu gruplarındaki dağılımları arasında istatistiksel olarak fark saptanmadı. Panik atağı sırasında baş dönmesi olan hastalar ile baş dönmesi olmayan hastalar arasında, ENG testinde bozukluk görülme oranları açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Panik ataklarının dışında baş dönmesi olan ve olmayan panik bozukluğu hastaları arasında, ENG testinde bozukluk görülme oranları açısından anlamlı fark olduğu saptandı. ENG testi normal ve bozuk olan hastalar arasında PAÖ, SYÖ ve DSKE-durumluk kaygı puanları açısından anlamlı bir fark saptanmadı. ENG testi bozuk olan hastaların DSKE-sürekli kaygı, HADÖ ve HDDÖ puanlarının ise, ENG testi normal olan hastalara göre anlamlı olarak yüksek olduğu saptandı. Elde edilen bulgular, panik bozukluğu hastalarının bir kısmında, özellikle yüksek anksiyete düzeyi ve ataklardan bağımsız vestibüler semptomlar mevcut olduğunda vestibüler bozuklukların görülebildiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, diğer araştırmaların sonuçları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. 84
Özet (Çeviri)
11. SUMMARY In this study, audiovestibular function of 17 patients who met DSM-IV criteria for“panic disorder without agoraphobia”and 17 patients who met DSM-IV criteria for“panic disorder with agoraphobia”using the Structured Clinical Interview for DSM-IV/ Clinical Version (SCID-I/CV) and 20 healthy drug-free control subjects were assessed with standard audiovestibular tests. The patients and the control group went through otoneurological examination before the investigations. All of the patients and the control group were assesed using pure tone audiogram, tympanogram, electronystagmography (ENG). The psychiatric assesment of the panic disorder group was carried out with the following instruments: Panic and Agoraphobia Scale (PAS), Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Sheehan Disability Scale (SDS), State-Trait Anxiety Inventory (STAI), and a semistructured clinical interview. In the panic disorder group, there were significantly more ENG test abnormalities compared with the control group. Among the patterns of vestibular test abnormalities, peripheral vestibular lesion was the most common and it was significantly more frequent in the panic disorder group than the control group. There were no significant differences between pure tone audiogram results of panic disorder and control groups. Rates of vestibular abnormalities were not statistically significant between the panic disorder with agoraphobia group and panic disorder without agoraphobia group. ENG abnormalities were more common in patients who have dizziness between their attacks than patients who have dizziness as a symptom of their attacks. 85The PAS, SDS and STAI-state scores were not different between panic disorder patients who have abnormal vestibular test results and panic disorder patients with normal vestibular test results. But patients with abnormal vestibular test results had significantly higher scores on the STAI- trait, HARS, HDRS. These findings suggest that, vestibular abnormalities may be seen in some panic disorder patients especially with high anxiety levels and with vestibular symptoms independent of panic attacks. All data acquired, were discussed in comparison with the results of the other studies in this field. 86