İki uçlu duygudurum bozukluğu olan kadınlarda premenstrüel sendromın değerlendirilmesi
The evaluation of premenstrual syndrome in bipolar patients
- Tez No: 103208
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜCEL BAŞAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
74 ÖZET Bu çalışmada, İstanbul Tıp Fakültesi Duygudurum Bozuklukları Biriminde İki Uçlu Duygudurum Bozukluğu tanısıyla izlenen kadınlarda Premenstrüel Sendromun sıklığı ve klinik görünümü araştırıldı. Elde edilen veriler sağlıklı kadınlardan oluşmuş bir kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Araştırmaya 31 duygudurum hastası ve 29 sağlıklı kadm alındı. Olgular soyodemografik özellikler, menstrüel döngü özellikleri, premenstrüel yakınmalar ve Premenstrüel Sendrom/ Premenstrüel Disforik Bozukluk sıklığı ve belirtileri açısından karşılaştırıldı. İki gruba uygulanan yan-yapılandırılmış görüşme çizelgesi, Hamilton Depresyon Dercelendirme Ölçeği, Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Durumluk Sürekli Kaygı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Premenstrüel Değerlendirme Formu, Sorun Şiddeti Günlük Kayıt Çizelgesinden elde edilen sonuçlar ki kare, t-testi ve Mann Whitney U testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamızda, kontrol grubundaki PMS olgularının nevrotik (histeroid) bir zeminde fiziksel yakınmalar ve depresif belirtiler gösterdiği saptanmıştır. Duygudurum grubundaki PMS olguları ise irritabilite ve depresyonun bir arada görüldüğü disforik/karma bir tablo çizmektedir. Her iki grupta da PMS sıklığının birbirine yakın ve yüksek olduğu, fakat DSM-IV ölçütlerine göre ileriye dönük izlemle PMDD tanısı alanların ise daha az sayıda olduğu bulunmuştur. Bu kadar yaygm görülen PMS'a bu çerçevede bakıldığında tek basma bir“psikiyatrik hastalık durumu”oluşturmadığı söylenebilir. Döngüsel değişiklikler yaşadıkları için kadınları stigmatize etmekten kaçınırken, ciddi PMDD nedeniyle tedavi ihtiyacı olan kişileri de gözden kaçırmamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY In this study, the prevalance and clinical features of Premenstrual Syndrome among the bipolar women who have been followed up in the Mood Disorders Unit of Istanbul Faculty of Medicine were evaluated. The results were compared to those of the control group. Thirty-one bipolar women and twenty-nine healthy controls have been included. Subjects were assessed in terms of sociodemographical values, menstrual cycle characteristics, premenstrual complaints and PMS/PMDD prevalance and PMS symptoms. The scores of Hamilton Depression Rating Scale, Young Mania Rating Scale, Stait Trait Anxiety Inventory, Beck depression Inventory, Premenstrual Assessment Form and Daily Record of Severity of Problems Form were evaluated between two groups. Chi-square, t test and Mann Whitney U test were applied for statistical analysis. The PMS women in the control group were determined to be neurotic (hysteroid) in addition to their somatic complaints and depressive symptoms. On the other hand, bipolar PMS patients have been observed to be in a dysphoric/mixed clinical state where both irritability and depressive symptoms were present together. PMS prevalance was found to be high and almost equal in both groups. However, PMDD according to DSM-IV criteria was less common. PMS as such a common condition, should not be considered as a“psychiatric disorder”itself. But, we should not look over the patients requiring treatment for severe PMDD, while avoiding stigmatizing women because of their experience of cyclical changes.