Sivas il merkezinde başka bir yerde sınıflandırılmamış dürtü kontrol bozuklukları: Epidemiyoloji, komorbidite, belirti tarama listesi ve aile işlevlerinin değerlendirilmesi
In the center area of Sivas, impulse control disorders not clasified elsewhere: Prevalance, comorbity, family assessment scale and SCL-90-R
- Tez No: 103232
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAMZE AKYÜZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Psikiyatri, Psychiatry
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada Sivas il merkezinde başka bir yerde sınıflandırılmamış dürtü kontrol bozukluklarının yaygınlığının saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi sonuçların Sivas il merkezine genellenebileceği biçimde tabakalı örneklem yöntemiyle seçilen 500 hanedeki 1184 denek (18-65) oluşturmuştur. Deneklere 1999 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Sosyodemografik Bilgi Formu, DSM-IV başka bir yerde sınıflandırılmamış dürtü kontrol bozukluğu tanı ölçütleri uygulandı. Çalışmanın ikinci aşamasında DKB olan bireylere SCID-II ADÖ, SCL-90-R. uygulandı ve veriler bilgisayarda değerlendirildi. Toplumda aralıklı patlayıcı bozukluk % 0.59, patolojik kumar oynama % 0.84 oranında bulunmuştur. Piromani, kleptomani, trikotillomani bulunamamıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında DKB'li bireylerin 1 Tinde kişilik bozukluğu saptandı. En sık görülen kişilik bozukluğu antisosyal ve borderline kişilik bozukluğuydu. Kişilik bozukluğu olan bireylerde Aile Değerlendirme Ölçeği ve SCL-90-R alt ölçek puanlarının daha yüksek olduğu görüldü. Başka bir yerde sınıflandırılmamış dürtü kontrol bozukluklarının klinik değerlendirmelerde, sistematik bilgi almanın tanısal değerlendirmede rutin olarak yer alması önerilebilir. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to find out the prevalance of the impulse control disorders which are not classified elsewhere in center area of Sivas. The method of sampling chosen is stratified sampling in order to generalize the results obtained in center area of Sivas. The 1 184 partcipants in the research were selected from 500 houses between the ages 18-65 impulse control disorders not hitherto classified elsewhere, sociodemographic knowledge form and DSM-IV were applied on diagnostic criteria to the participants during July-August 1999. In the second phase of the study, SCID-II, Family Assessment Scale and SCL-90-R were applied to the participants who had suffered fom the impulse control disorders classified not elsewhere and data were evulated by the computer. It was found out that 0.59 % percentage of participants had suffered from the intermittant explosive disorder and 0.84 % percentage participants had suffered from the pathologic gambling in this society. In the second phase of this study, it was found out that 1 1 participants had suffered from personality disorder; this participants had also suffered from impulse control disorder not elsewhere classified. In the participants with personality disorder, it was observed that the scale of measure points pertaining to Family Assessment Scale and SCL-90-R were higher. Impulse control disorder not elsewhere classified can be advised in order to obtain systematic knowledge for diagnostic evaluations. This also can be proposed as a routine method continually applied to obtain knowledge in similar cases. 43