İşgücü göçünün Sivas'ta ortaya çıkardığı sosyal politika sorunları
Social policy issues which labour migration leads in Sivas
- Tez No: 136946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÜLDİKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET 1990 ve 2000 Yılı Genel Nüfus Sayımlan Kesin Sonuçlan incelendiğinde Sivas'ın Türkiye'nin en fazla göç veren ilk 10 ilinden biri konumunda olduğu görülmektedir. Bu göç ilk etapta kırsal alandan il merkezine gelmekte, oradan da başka kente, özellikle de büyük kente geçmektedir. Bu çalışmanın konusu bu göçün Sivas il merkezinde yol açtığı sosyal politika sorunlan ve olası çözüm önerilerini araştırmaktır. Birinci bölümde göçün tanımı, neden ve sonuçlan; sosyal politika kavramı ve sorunları ve işgücü göçü kavramları ele alınmaktadır. İkinci bölümde ilk olarak işgücü göçüne ilişkin kuramsal yaklaşımlara yer verilmekte, daha sonra Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'deki iç ve dış işgücü göçleri ve bu göçlerin yol açtığı sorunlar ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'deki işgücü göçü niteliğindeki iç göçlerin bir özeti verilmektedir. Son olarak da Sivas il merkezinde yapılan bir saha araştırmasının sonuçlan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT When the results of 1990 and 2000 Census of Population is examined, it is seen that Sivas is one of the 10 most population losing provinces in Turkey. This migration first comes to the center of province from rural areas and then goes to metropols from there. Subject of this study is to research social policy issues which labour migration leads and possible solutions for these in the center of Sivas. In the first chapter concept of migration, reasons and results of migration; social policy concept and issues of social policy and labour migration concept is considered. In the second chapter first it is debated theories of labour migration then internal and international labour migrations and issues which this labour migrations caused in European Union Countries and Turkey is endeavored to bring up. In the third chapter, internal migrations which has characteristics of labour migration in Turkey has been summarized. At last, result of survey which had been made in the centrum of Sivas was evaluated.