Negatif şizofrenilerde silik nörolojik belirtiler ve mental durum
  1. Tez No: 103233
  2. Yazar: H. HÜDAVERDİ DERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSHAK ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
9.ÖZET Çalışma S.Ü Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde yatan ve ayaktan takip edilen DSM IV tanı ölçütlerine göre negatif belirtili şizofreni tanısı konan 14'ü erkek, 11 'i kadın 25 hasta ve 25 sağlıklı kontrol grubu ile yapıldı. Negatif belirtiler SANS, silik nörolojik belirtiler NSİDÖ, psikoz düzeyi BPRS ve zihin süreçleri SMMSE ile tespit edildi. Kontrol grubu ile farklılık MİNİTAB 5.0 sürümünde ANOVA, kendi aralarındaki ilişki ise Pearson korrelasyon testi ile sınandı. Bunlarla hastalık süresi arasında bir ilişki ya da bir fark bulunmadı. Negatif belirtiler, silik nörolojik belirtilerde psikoz ve zihin süreçlerinde kontrollerden önemli ölçüde farklılık saptandı. Negatif belirtilerle, silik nörolojik belirtiler ve psikoz düzeyi arasmda bir ilişki bulunmadı. Negatif belirtilerden istek azalması ile zihin süreçleri arsmda ilişki olması ilgi çekici bulundu. 37
Özet (Çeviri)
10.SUMMARY This study involved 25 patients (14 male, 1 1 famele) diagnosed as schizophrenia with negative symptoms according to the criteria of DSM IV. Both outpatients and inpatients were included in the study. The control group was consistes of healty subjects. Negative symptoms were evaluated by SANS, norological soft signs by NSIDO, psychotic grade by BPRS and cognitif processes by SMMSE. ANOVA ( MİNİTAP 5.0) was applied to evaluate the difference between patients and controls, Pearson correlation. We found no correlation or difference between these and the disease duration. Negative symptoms, soft signs, psychotic and cognitive processes were significantly different than controls. No correlation was found between neurological soft signs and psychotic level, anhedoni and physicsal anergy a negative symptoms, was interestingly found to be correlated with cognitive processes. 38