Cinsel işlev bozukluklarının anksiyete ve depresyonla ilişkisi ile organisite ayırımında nörofizyolojik inceleme yöntemlerinin rolü
- Tez No: 103237
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
VH.OZET Bu çalışmada psikojenik cinsel işlev bozukluğu olarak değerlendirilen bireylerde anksiyete ve depresyonun rolü ile üç farklı nörofizyolojik yöntem kullanılarak organik etkenlerin rolü araştırılmıştır. Çalışma Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri ve Üroloji polikliniklerine erken boşalma ve sertleşme sorunu nedeniyle başvuran 30 hasta ve basta grubuyla benzer yaşta, cinsel işlev bozukluğu olmayan, ürolojik yakınmayla başvurmuş 1 1 kontrol vakası ile yürütülmüştür. Anksiyete ve depresyon düzeyleri Beck Depresyon Ölçeği ve Durumluk ve Süreklilik Kaygı Ölçeği ile belirlenmiştir. Başlangıçta tüm deneklere verilen ölçekler, hasta grubunda 2. ve 8. hafta sonunda tekrarlanmıştır. Nörofizyolojik inceleme amacıyla, tüm deneklerde pudental SEP, BC refleks ve el-genital sempatik deri potansiyelleri araştırılmıştır. Çalışmamızda hasta grubunun kontrollere göre anksiyete ve depresyon düzeyleri yüksektir. Premarür ejekülasyon grubunda depresyon ve durumluk anksiyete puanlan yükseldikçe penisten alınan sempatik deri yanıtı latansının kısaldığı bulunmuştur. Ancak, depresyon puanlarının anksiyete puanlan ile pozitif korelasyon göstermesi, bu sonuçların depresyondan çok anksiyetenin bir fonksiyonu olabileceğini düşündürmüştür. Erektil disfonksiyon olarak değerlendirilen hastalarda farklı nörofizyolojik yöntemlerle organİsiteyi düşündüren bulgular saptanmıştır. BC refleks yanıtlan erektil disfonksiyonu olanlarda, olmayanlara göre uzun bulunmuştur. Çalışmamızda erektil disfonksiyonu olan 3 hastada nörofizyolojik bulgular ışığında geriye doğru diyabet ortaya çıkarılmıştır. Diyabet ve polinöropatinin varlığı ile sempatik deri yanıtı arasında ilişki, diyabetlilerde pelvik otonom nöropatinin erektil disfonksiyonda rol oynadığını düşündürmüştür. Aynca diyabeti olan hastaların SEP amplitüdleri, olmayanlara göre anlamlı olarak düşüktür. Bulgularımız psikojen olarak kabul edilen cinsel işlev bozukluklarında nörofizyolojik çalışmalarla organisitenin ortaya konulabileceğini 57desteklemektedir. Fakat tek bir nörofizyolojik inceleme yeterli olamamakta, diğer nörofizyolojik, ürolojik ve biyokimyasal incelemelerle anlam kazanmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma diğer alanlarda olduğu gibi cinsel işlev bozukluğunda da bireyin biyopsikososyal bütünlük içinde ele alınması ve multidisipliner yaklaşımla değerlendirilmesi gereğini ortaya koymuştur. 58
Özet (Çeviri)
VÜLSUMMARY This study were aimed to investigate, the role of anxiety, depression and the role of organic etiology by using three different neurophysiological methods in psychogenic sexual disorders. The study was carried out on 30 patients diagnosed as premature ejaculation and erectil dysfunction (admitted to Pamukkale University Psychiatry and Urology Out-Patient Clinic) and 1 1 control subjects who have urologic problems similary patient group in terms of age. Anxiety and depression levels were investigated with Beck Depression Inventory and State and Trait Anxiety Inventory. In the begining of the study inventories were given to all subjects. In the 2nd and 8th week it had been reported in the patients group. Pudental SEP, BC reflex and hand-genital symphathetic skin potentials were the tests used for neurophysiological examination. Anxiety and depression levels of our patients were higher than control group. It has been observed that anxiety and depression scores of the patients negatively correlated with latency of penile symphathetic skin responses. Althought depression scores of subjects positively corelated with anxiety scores. As the results have suggested that the reason for the findings could be more anxiety than depression. The patients who assumed to be psychogenic erectile dysfunction had shown organic etiology with different neurophysiological methods. In the subjects with erectile dysfunction BC reflex latency were longer than the non-dysfunction patients. In three patients with erectile dysfunction diabetes mellitus in had been diagnosed retrospectively with neurophysiological findings. The existence of Diabetes Mellitus and polyneuropathy and symphathetic skin responses have suggested that pelvic autonomic neuropathy has an important role diabetic and patients in erectile dysfunction. Furthermore in diabetic patients SEP amplitudes were decreased compared to non-diabetics. 59Our findings suggest that may indicated organic etiology in the patients who is assumed psychogenic sexual disorder. However just one neurophysiological investigation was not meaningful and other neurophysiological, urological and biochemical investigations have to be evaluated together. Finally, this study have indicated the importance of biopsychosocial integrity of the individuals and multidicipliner approach to sexual disorders as in other disciplines. 60