Lityum ve karbamazepin kullanan olgularda sinüs düğüm fonksiyonlarının değerlendirilmesi
The evaluation of sinus node functions in the patients using lithium and carbamazepine
  1. Tez No: 103236
  2. Yazar: E. ERDAL ERŞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Lityum ve karbamazepin, başta bipolar bozukluk olmak üzere birçok psikiyatrik bozuklukta kullanılmakta olan duygudurum düzenleyicileridir. Her iki ilacın kardiyak sistem üzerine olan etkileri önem taşımaktadır. Sinüs düğüm fonksiyonlarının incelenmesi kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesinin önemli bir ölçütüdür. Bu çalışmada, lityum ve karbamazepinin sinüs düğümü üzerine olan etkilerini belirlemek ve karşılaştırmak, ortaya çıkan bulguların yaygınlığım saptamak ve kardiyolojik açıdan dikkat edilmesi gereken durumları belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, en az bir yıldır lityum ve karbamazepin kullanmakta olan, bilinen kalp rahatsızlığı olmayan, primer hastalığı açısından remisyonda olan, sistemik ve nörolojik rahatsızlığı olmayan, alkol ve madde bağımlılığı olmayan 31'i lityum ve 17'si karbamazepin kullanan toplam 48 olgu alınmıştır. Bu sayı, psikiyatri anabilim dalına başvuran ve çalışmamız için gerekli koşullan sağlayan tüm vakaları içermektedir. Hastaların onaylan alındıktan sonra sosyodemografik bilgi formu dolduruldu. Lityum grubunda serum lityum düzeylerine bakıldıktan soma sırasıyla EKG, efor testi, 24 saatlik Holter kaydı, karotis sinüs masajı, atropin testi ve intrinsik kalp hızı testi yapıldı Lityum kullanan olgularda %9.7 oranında T negatifliği saptandı Efor testinde lityum grubunda %35.5, karbamazepin grubunda %17.6 oranında kronotropik yetersizlik saptandı (p>0.05). İki grupta da karotis sinüs masajı ile asistoli saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Lithium and carbamazepine, which are called mood stabilizers, are used in a number of many psychiatric disorders, especially in the major one bipolar disorder. Both of these drugs effects have great importance on the cardiovascular system. The examination of the sinus node functions, is an important criterion of evaluating the cardiac functions. The aim of the this study is to determine and compare the effects of lithium and carbamazepine on sinus node to find out the appearing cases widespread and determining the required conditions related to cardiology. 48 cases had been taken to this study. These cases have been using lithium and carbamazepine for at least one year. They don't have any known heart or systematic or neurologic disorders and on remision in the case of primer disease. These people also don't use alcohol or any other substances. Among these 48 cases, 31 of them have been using üthium and rest (17) of them carbamazepine. This number contains all the events that applied to the physiatric department and provides the required conditions in which we work. After taking the cases approvals, a sociodemografic form was filled out. In the lithium group, after measurment of the serum lithium levels, in orders of EKG, exercise test a 24 hour Holter registration, carotis sinus massage, atropin test and intrinsic heart rate test were performed. In those who use hfhium, 9.7% of cases T negativity has been determined. In the exercise test it has been found out that 35.5% in the lithium group and 17.6% in the carbamazepine group have chronotropic incompetence (p>0.05). Asistoly did not occur after carotis sinus massage in both, of these groups.