Yüksek manyetik alanın fare embriyolarında hücre farklılaşması ve polarizasyonuna etkilerinin immünohistokimya ve ince yapı düzeyinde araştırılması
İmmunohistological and fine structural evaluation the effects of static magnetic fields on cell differentiation and polarization i̇n mouse embryo
  1. Tez No: 540907
  2. Yazar: TÜRKAN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN SOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Statik manyetik alanın biyolojik sistemlere olan etkisi, özellikle tanıya yönelik araçlarda kullanımından sonra, yoğun çalışılmaya başlanan bir konu haline gelmiştir. Günlük hayatta çalışma ortamlarında sürekli veya akut 2 Tesla'ya kadar maruz kalınan manyetik alanın, sağlık üzerindeki etkileri halen tartışılmaktadır. Statik manyetik alanın biyolojik sistemler üzerine etkisi, hücre zarındaki yapısal ve biyofiziksel değişimlerle ilişkilendirilmiştir. Hücre polarizasyonu, hücre bölünmesi, hücreler arası bağlantılar ve konum gibi etkenler, implantasyon öncesi zigottan blastokiste dönüşme mekanizmaları ile bağlantılıdır. Fare embriyosunda, sekiz hücreli evreye kadar morfolojik olarak birbirinin aynısı olan blastomerlerde kompaksiyon ertesinde kutuplaşma gerçekleşir. Bu esnada blastomerler farklı özellikler edinip, iç hücre kitlesi ile trofoektodermi oluşturacak olan hücreler blastokist evresine kadar farklılaşırlar. Bu çalışmada, manyetik alanına 48 saat maruz kalan embriyolarının blastokist oluşturma oranlarının kontrol grubuyla aynı düzeyde olduğu görülmüştür. Ültrastrüktürel olarak karşılaştırıldığında deney grubunda olgun mitokondri morfolojisi, kontrol grubunda ise immatür görünüm izlenmiştir. Trofoblast hücre belirteci Cdx 2'nin İmmünofluoresan boyanması, kontrol grubunda yalnızca trofoektoderm hücre nukleuslarında izlenirken deney grubunda ise literatürde belirtilen 3 farklı boyanma örüntüsü görünmüştür. Statik manyetik alanın fare embriyolarındaki trofoblastik farklılaşma ve dolayısıyla implantasyon üzerinde etkilerinden bazı bulgular saptanmakla birlikte, kullandığımız parametrelerin ve analiz yöntemlerinin sınırlı olması kesin yargıya olanak vermemiştir. Statik manyetik alanın biyolojik sistemler üzerindeki etkileri konusunda var olan çalışmalara katkı sağlayacağı ve gelecekte üreme sağlığı ile ilgili yapılacak yeni çalışmalara ışık tutabileceği umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Utilisation of the static magnetic fields (SMF) in diagnostic tools and their influence on the biological system has become the subject of intensive study. The effects of daily or acute exposure to SMF below 2 Tesla in the living and working environment on health are still being debated. The influences of SMF on biological systems are associated with structural and biophysical changes in cell membrane. The pre-implantation stage, phase that's starts with zygote and end in blastocyst formation, involve mechanisms which are linked to transitional events such as cell polarity, intercellular contact, spatial localization and cell division. In mice, the eight cell embryo stage, all blastomeres with identical morphology become polarized after compaction. The blastomeres obtain different properties to form inner cell mass and trophoectoderm, they differentiate until the embryo become blastocyst. İn this study, the blastocyst formation level of the experimental group's embryos that were exposed to static magnetic field for 48 hours, has at the same level with the control group. When the groups are ultrastructurally compared, at experimental group's embryo cells mature mitochrondri morphology is observed; meanwhile in the control group immature aspect was monitored. İmmunofluorescence staining with trophoblast cell marker Cdx 2 is seen onlytrphoectoderm cell nucleus of the control group; in experimental group three differents pattern mentioned in literatüre were observed. Because of the limited parameters that are studied and analyzed, the data obtained about static magnetic fields effects on implantantion in consequence of trophoblasts differentiation does not lead us to a definitive result. This study can contribute to the literature about the effects of SMF on biological systems and may shed light on new research about health fertility.