Verteporfirin'in ilk hafta embriyolarında endodermal hücreler üzerindeki etkisi
The effect of verteporfin of the endodermal development of the first week mouse embryos
  1. Tez No: 518897
  2. Yazar: SELEN KUM ÖZŞENGEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Epiblasttan köken alan üç germ tabakası çeşitli yapıların oluşumunda görev almaktadır. Endoderm de bu üç tabakadan biridir ve sindirim sisteminin tüm organlarına katkıda bulunmaktadır. Hippo sinyal yolağı organ büyümesi ve farklılaşmasında yer alan bir mekanizmadır. Bu yolağının transkripsiyon ko-aktivatörü olan YAP da bu mekanizmanın önemli bir parçasıdır. Endodermal gelişimde bu mekanizmalar ortak olarak çalışmaktadır. Verteporfin (VP), tıpta tedavi edici uygulamalarla ışığa duyarlı bir benzoporfirin türevidir ve güçlü ve seçici bir YAP inhibitörüdür, YAP-TEAD etkileşimlerini bozmaktadır. Bu tezde Verteporfirinin (YAP inhibitörü) ilk hafta fare embriyolarında endodermal gelişim üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. İlk hafta embriyolarında özellikle 5.5 / 6.5 / 7.5 günlük fare embriyolarında YAP (Hippo sinyal yolağı) inhibe edilerek endodermal gelişim, Gata6, FoxA2 ve Sox17 gen ürünlerinin ekspresyonunda gözlemlenmiştir. Çalışmamızda üç adet grup bulunmaktadır. 1.grup kontrol grubu, 2.grup DMSO grubu ve 3.grup verteporfin grubudur. Bütün gruplarda gelişim sırasında endodermal belirteçlere bakılmıştır ve gruplar arasında anlamlı farklar aranmıştır. Sonuçlara göre; verteporfin uygulanan gruplarda endodermal gelişim aşamasında morfolojik düzensizlikler görülmüştür. Hücre duvarında, embriyo boyut ve şekillerinde farklılaşmalar oluşmuştur. Verteporfin uygulanan 7.5 günlük grupta kontrol ve DMSO ya göre tüm gen belirteçlerinde (Gata6,Foxa2 ve Sox17) ekspresyon, 5.5 ve 6.5 günlük embriyolara göre anlamlı olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Three germ layers originating from Epiblast are involved in the formation of various structures. Endoderm is also one of these three layers and contributes to all organs of the digestive system. The Hippo signaling pathway is a mechanism involved in organ growth and differentiation. YAP, the transcription co-activator of this pathway, is also an important part of this mechanism. These mechanisms work together in endodermal development. Verteporfin (VP) is a benzoporphyrin derivative that is sensitive to radiation with therapeutic treatments and a strong and selective inhibitor of Yap, disrupts YAP-TEAD interactions. This thesis was carried out to investigate the effect of Verteporfin (YAP inhibitor) on endoderm development in first week stage embryos. Endodermal development was observed in the expression of Gata6, FoxA2 and Sox17 gene products by inhibiting YAP (Hippo signaling pathway) in embryos, especially in 5.5 / 6.5 / 7.5 day old mouse embryos. There are three groups in our work. Group 1; control group, group 2; DMSO group and group 3; verteporfin group. All groups were examined for endodermal markers during development and significant differences between groups were sought According to the results; In the verteporfin-treated groups, morphological irregularities were observed in the endodermal developmental stage.There are differences in cell wall, embryo size and shape. Expression in all gene markers (Gata6, Foxa2, and Sox17) was significantly reduced in the 7.5 day-old group treated with verteporfin compared to 5.5 and 6.5 days of embryos.